Jednou vetou

VIDEO: Odchod zo Smeru na spadnutie! Takto sa vyjadril Pellegrini

Peter Pellegrini počas rozlúčkového príhovoru v televízii

foto: reprofoto Facebook

„Každou hodinou sa mi zdá, že medzi mnou a predsedom strany Robertom Ficom sú čoraz väčšie názorové rozdiely a naše svety, vrátane vnímania budúcnosti, sa medzi nami vzďaľujú míľovými krokmi. Je fér, aby sa to ďalej nepredlžovalo,“ povedal Pellegrini

Podpredseda Národnej rady SR a opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) potvrdil, že najneskôr tento mesiac rozhodne o svojej ďalšej politickej budúcnosti. Na dnešnej tlačovej konferencii v budove NR SR zároveň nevylúčil ani odchod zo Smeru-SD.

„Každou hodinou sa mi zdá, že medzi mnou a predsedom strany Robertom Ficom sú čoraz väčšie názorové rozdiely a naše svety, vrátane vnímania budúcnosti, sa medzi nami vzďaľujú míľovými krokmi. Je fér, aby sa to ďalej nepredlžovalo. Môj odchod zo strany je preto jednou z možných alternatív,“ ozrejmil Pellegrini.

Podpredseda parlamentu sa taktiež vyjadril k novele zákona o prokuratúre. Poslanci Smeru-SD sa podľa jeho slov budú vo výraznej miere zapájať do riadnej diskusie v pléne k tejto novele, ktorú označil za „Lex Lipšic“.

„Je to snaha o spolitizovanie prokuratúry, čo je veľmi nebezpečné, obzvlášť pri povahových črtách predsedu vlády a niektorých ministrov. Poslanci našej strany preto k nemu prednesú svoje patričné výhrady,“ uviedol Pellegrini. Za správne zmeny považuje verejný híring kandidátov a rozšírenie možností pe tých, ktorí môžu kandidátov na generálneho prokurátora navrhovať.

O novele zákona o prokuratúre majú poslanci rokovať v rámci ôsmej schôdze. Tá sa začala dnes o 13:00. Cieľom novely zákona, ktorú do pléna predložili koaliční poslanci Juraj Šeliga (Za ľudí), Alojz Baránik (SaS), Ondrej Dostál (SaS), Milan Vetrák (OĽaNO) a Petra Hajšelová (Sme rodina) je, aby sa o funkciu generálneho prokurátora mohli uchádzať aj osoby, ktoré nie sú prokurátormi.

Doteraz sa o túto funkciu mohli uchádzať len prokurátori. Poslanci tiež navrhujú rozšíriť okruh navrhovateľov kandidátov do funkcie. Doteraz mohli návrhy predkladať výlučne poslanci parlamentu.

Po novom by tak mohli urobiť aj minister spravodlivosti, Rada prokurátorov SR, verejný ochranca práv, profesijné organizácie právnikov či vedecké inštitúcie pôsobiace v oblasti práva. Voľba generálneho prokurátora by mala byť v parlamente verejná.

Uverejnil používateľ Peter Pellegrini Streda 3. júna 2020

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky