Jednou vetou

VIDEO: Pellegriniho tvrdý odkaz Ficovi: Je čas, pán predseda

Peter Pellegrini , archívne

foto: TASR - Martin Baumann

Podľa Pellegriniho má Fico poslednú možnosť, aby sa vyhol osudu Mikuláša Dzurindu a Vladimíra Mečiara

Dozrel čas, aby predseda Smeru – sociálnej demokracie (Smeru-SD) Robert Fico odišiel z čela strany.

Na dnešnej tlačovej konferencii v budove Národnej rady SR (NR SR) to povedal podpredseda Smer-SD Peter Pellegrini. Spolu s ním boli na tlačovej konferencii aj ďalší podpredsedovia strany, a to Peter Žiga, Richard Raši a členka predsedníctva za Smer-SD a bývalá ministerka vnútra Denisa Saková.

Podľa hovorcu Smeru-SD, Jána Mažgúta, nebude Robert Fico na Pellegriniho vyhlásenie reagovať.

Pellegrini: Pán predseda, je čas…

„Ak chce pán predseda Fico pomôcť Smeru a sociálnej demokracii na Slovensku, dozrel čas na jeho odchod z čela strany. Svojím odchodom naplní všetky ciele, ktoré dnes na tlačovej besede ohlásil,“ vyhlásil Pellegrini. Podľa neho má Fico poslednú možnosť, aby sa vyhol osudu Mikuláša Dzurindu a Vladimíra Mečiara. Smer-SD musí podľa Pellegriniho viesť líder, ktorý chce bojovať a ktorému to ľudia uveria.

Pripomenul, že traja podpredsedovia Smeru-SD ponúkli deň po voľbách strane svoje funkcie. „Zo strany predsedu však prišla jediná reakcia, a to, že sa nikam nechystá. Už mesiace nerokovalo predsedníctvo strany a nevieme ani zvolať snem. Svojím odchodom môže dať predseda Smeru-SD nádej na lepšiu budúcnosť,“ dodal Pellegrini.

VYHLÁSENIE PODPREDSEDOV SMERU-SD K AKTUÁLNEJ SITUÁCII

VYHLÁSENIE PODPREDSEDOV SMERU-SD K AKTUÁLNEJ SITUÁCIIPán predseda dnes vyhlásil, že je za zmeny v Smere, ktoré spravia zo Smeru silnejšiu stranu. Tešíme sa z toho, pretože v tejto zásadnej otázke sa úplne zhodujeme. Pretože Smer dnes naozaj potrebuje zmenu, ktorá ho posilní a urobí dôveryhodnejším.Pán predseda zároveň povedal, že Smer potrebuje bojovníkov, a nie ľudí, ktorí sa silou mocou držia svojej funkcie. Sám pritom priznáva, že sa mu už bojovať nechce – ani v diskusiách, ani v parlamente. Aj v tomto s ním plne súhlasíme. Smer musí viesť líder, ktorý chce bojovať a ľudia mu tento boj aj uveria.Žiaľ, v mnohých ďalších postojoch sa s pánom predsedom rozchádzame a pán predseda sa rozchádza aj sám so sebou. Možnosť zmeny k lepšiemu je totiž veľmi jednoduchá a my ju dnes chceme úplne otvorene pomenovať.Pán predseda hovorí, že Smer si vyrieši svoje vnútorné problémy sám. Pripomínam, že traja podpredsedovia strany deň po voľbách ponúkli svoje funkcie, pretože napriek dobrému výsledku sa nám nepodarilo voľby vyhrať. Zo stranu predsedu však prišla jediná reakcia – ja sa nikam nechystám. Zjavne preto si Smer rieši vnútorné problémy tak, že už dva mesiace nerokovalo predsedníctvo a nikto ani netuší, kedy bude snem.Pán predseda hovorí, že Smer musí ostať protifašistický. Zároveň sa čuduje, keď podpredsedovia strany zásadne nesúhlasia s tým, aby sa Smer v parlamente bratal s fašistami.Pán predseda hovorí, že Smer musí byť strana, ktorá rešpektuje aj iné názory. Zároveň v liste straníkom napíše, že prezentovanie iných názorov hrubo poškodzuje záujmy Smeru.My dnes nahlas hovoríme to, čo si šepkajú všetci naokolo, vrátane mnohých našich straníkov či voličov, no nikto to verejne nevysloví. Ak chce pán predseda Fico pomôcť Smeru a sociálnej demokracii na Slovensku, dozrel čas na jeho odchod z čela strany.Svojím odchodom naplní pán predseda všetky ciele, ktoré dnes na tlačovej konferencii ohlásil. Pomôže Smeru stať sa silnejším, zásadne zvýši jeho koaličný potenciál, dá priestor novej generácii politikov, ktorá je pripravená bojovať a umožní Smeru reagovať na výzvy novej doby.Pán predseda má dnes poslednú možnosť, aby sa vyhol osudu Vladimíra Mečiara či Mikuláša Dzurindu, ktorému sa vždy vehementne bránil. Ak nechce tragicky naplniť ich heslo – stranu som si založil, stranu si aj sám zničím – je preňho dnes jedinečná možnosť dať svojím odchodom strane nádej na lepšiu budúcnosť.Dnes nie je v stávke len samotný Smer, ale budúcnosť celej sociálnej demokracie na Slovensku. Slovensko potrebuje sociálnu politiku pre ľudí, ktorá hľadí na slabých, chorých, starých a utláčaných. Ak má byť takáto politika pre ľudí dôveryhodná, musia ju reprezentovať dôveryhodní lídri. Je preto našou povinnosťou spraviť všetko, aby takáto politika mala svoje miesto na slovenskej politickej scéne a aby jej ľudia skutočne mohli veriť.

Uverejnil používateľ Peter Pellegrini Utorok 26. mája 2020

Termín snemu stále neznámy

Predseda Smeru-SD Robert Fico dnes predpoludním na tlačovej besede odmietol povedať, či sa snem strany uskutoční v skoršom termíne, o ktorý sa usiluje práve Pellegrini. Ten už ohlásil ambíciu vymeniť Fica na čele strany.

Bez teoretikov a slniečkárov

Fico zároveň nechcel povedať, či by prijal funkciu čestného predsedu strany. Podľa neho strana potrebuje bojovníkov, a nie nejakých „teoretikov a slniečkarov“. Zdôraznil, že nie je politikom, ktorý stranu založí a aj zničí.

Podľa neho Smer-SD potrebuje zmeny a aj sám je pripravený zmeniť vzorec svojho správania sa ako politik. „Nie som tu na to, aby som sa bil o nejaké funkcie. Ja už nemám kam isť,“ vyhlásil.

Fico tvrdil, že mal nevídanú politickú kariéru a takú majú aj podpredsedovia strany Peter Pellegrini, Richard Raši či Robert Kaliňák. „Títo ľudia vrátane mňa si musia sadnúť a povedať, čo so Smerom, aby bol lepší. Ale nie tak, že niekto bude pretláčať svoje vlastné osobné ambície,“ povedal Fico.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky