Jednou vetou

Video poukazuje na Kiskove klamstvo

Andrej Kiska sa krátko pred voľbami objavil v ďalšom videu

autorská koláž hlavne.sk, Youtube

Exprezident Andrej Kiska jeho strana Za ľudí má vážny problém. Video, na ktorom sa dohaduje s kontroverzným podnikateľom Michalom Šuligom o 2 tisíckach eur pre údajného bieleho koňa Júliusa Sirockého, od ktorého kúpil pozemok zubára Ján Franca, ukazuje na to, že mal zavádzať. Kiska sa bráni podobne ako Robert Fico. Podľa neho je video nastrihané.

Len nedávno prezidentka Zuzana Čaputová vyhlásila, že ak orgány činné v trestnom konaní obžalujú Andreja Kisku v jeho daňovej kauze, tak ho nevymenuje za predsedu vlády. A po pár dňoch na bývalého prezidenta vyskočil ďalší kostlivec.

Volá po slušnosti, no stretáva sa s kontroverznou osobou

Na zverejnenej videonahrávke sa bývalý prezident, toho času predseda strany Za ľudí stretol s niekoľkokrát trestne stíhaným podnikateľom Michalom Šuligom. Kiska pritom patrí medzi popredných politikov, ktorý volá po slušnosti a spravodlivosti. Na videu sa dohovára so Šuligom o 2 tisíckach pre údajného bieleho koňa Júliusa Sirotského, od ktorého exprezident kúpil pozemok vo Veľkom Slavkove.

2 tisícky ako odškodné

Kiska o pozemok prišiel, pretože okresný súd v Poprade v roku 2018 rozhodol, že bol nadobudnutý v rozpore so zákonom a Kiska ho musel vrátiť pôvodnému majiteľovi Jánovi Francovi. Pripomeňme, že Kiska mu ho od začiatku vrátiť nechcel, nekomunikoval s ním a rozhodol sa s ním súdiť.  Súd zároveň bývalému prezidentovi priznal možnosť  žiadať náhradu škody od Júliusa Sirotského, ktorý mu pozemok predal. So Sirotským sa Kiska dohodol na mimosúdnom vyrovnaní 2 tisíc eur.

Pochybná obrana

Na zverejnenom videu podnikateľ Šuliga však Kisku žiada o tieto peniaze pre Sirotského, pričom podľa videa peniaze od Kisku mali byť vložené na účet Sirotského a ten ich mal poslať späť Kiskovi. ,,Nejak domyslite, šak je to malá suma. To vymyslíme,“ reaguje Kiska na Šuligovu výzvu, či pošle Sirotskému dve tisícky. Vysvetlenie bývalého prezidenta Kisku, po zverejnení videa vyvoláva pochybnosti. Obhajuje sa tým, že peniaze Sirotskému nedal.

O čom bola kauza pozemkov zubára Franca

Pozemková kauza siaha do roku 1999, kedy firma Agras vydržala pozemok Jána Franca. Išlo zjavne o protiprávny akt, keďže ešte v roku 1998 bol vlastníkom Franc a vydržanie za tak krátku dobu bez splnenia ďalších náležitostí nie je možné. Následne pozemok Agras previedol na možného bieleho koňa a o ďalších šesť dní na Kisku. Všetci aktéri kauzy – vedenie Agrasu, sprostredkovateľ, možný biely kôň Július Sirostský a Kiska – sa navzájom poznali. Tak sprostredkovateľ, ako aj možný biely kôň pracovali v tom čase priamo pre Kisku. S Agrasom mal Kiska aj iný pozemkový biznis.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky