Jednou vetou

VIDEO: Pred rokom veľký favorit, dnes hráč do počtu. Kiska ide rokovať o budúcej vláde

Andrej Kiska

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Dlho očakávané rozhodnutie strany ZA ĽUDÍ je na svete. Andrej Kiska sa až na piaty deň po parlamentných voľbách rozhodol, že napokon ide rokovať s víťazom volieb Igorom Matovičom o budúcej vláde. Nateraz zmierený, že pri delení postov veľmi vyskakovať nemôže, no necháva si však zadné dvierka.

„Tieto voľby sme vyhrali, teraz musíme vyhrať tie parlamentné. Je nás viac…,“ hovoril vo videu Andrej Kiska po prezidentských voľbách minulý rok.

VIDEO: Sulík zotrel Kollárovho experta ako malého chlapca. To nemyslíte vážne, smial sa

Avšak sen exprezidenta približne spred roka, že bude rozdávať karty po parlamentných voľbách práve on sa rozplynul ešte nad ránom 1. marca 2020.

Strana Andreja Kisku získala 5,77 % a podľa viacerých politológov tak zdrvujúcu porážku.

Päť dní rozdýchaval porážku

Bývalej hlave štátu ostávali od nedele na výber len dve možnosti. Byť súčasťou vznikajúcej vlády Igora Matoviča, s ktorou bude v parlamentne ústavná väčšina a zároveň sa zmieriť s tým, ktoré rezorty mu silnejší hráči v koalícii prenechajú.

Podľa kuloárov to zrejme nebude ministerstvo vnútra a košom mu mal údajne definitívne dať aj Boris Kollár, keďže by práve on mal byť budúcim predsedom Národnej rady a nie Kiska, za ktorého vraj mala lobovať aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Exprezidentovi sa podľa informácií z prostredia vznikajúcej vlády Igora Matoviča ujde možno post ministra zahraničných vecí, avšak stále je to len podriadený post predsedovi vlády.

VIDEO: Kiska a strana ZA ĽUDÍ oznámili, že idú rokovať s Matovičom o budúcej vláde

TK ZA ĽUDÍ: Vyjadrenie k výsledku zasadnutia predsedníctva.

Uverejnil používateľ Andrej Kiska Štvrtok 5. marca 2020

 

Alebo stále môže Andrej Kiska povedať nie, nakoľko je nespokojný nielen so svojím volebným výsledkom, ktorá pripomína miesto víťazstva poriadnu facku, ale ani s možnými rezortmi, ktoré by sa Kiskovcom ušli.

„Musíme na rovinu povedať, že niektoré ministerstvá majú z pohľadu našich priorít, v úvodzovkách, podstatne väčšiu hodnotu ako iné. Ako sa budú rezorty prerozdeľovať, to je úlohou vyjednávacieho tímu strany i mňa ako lídra strany Za ľudí,“ povedal exprezident a líder strany ZA ĽUDÍ.  „Pravdaže to neznamená, že do koalície pôjdeme za každú cenu,“ uviedol Kiska.

V tom prípade ho čaká opozícia so Smerom a Kotlebovcami. Podľa politológov by svoju stranu však týmto krokom pochoval.

Môže vás zaujímať

Pellegrini má obavy, že sa špeciálnym prokurátorom stane Daniel Lipšic