Jednou vetou

VIDEO: Problémy v Petržalke sa nekončia. Neustúpi starosta, ani riaditeľky!

Zúfalé riaditeľky sa márne snažili stretnúť so starostom Petržalky Jánom Hrčkom

autorská koláž hlavne.sk, Bohdana Volková

Situácia v bratislavskej Petržalke sa poriadne stupňuje! Starosta Petržalky Ján Hrčka od svojho návrhu ustúpiť nemieni, čo sa zase nepáči riaditeľkám materských škôlok. Tie sa vo štvrtok rozhodli kvôli situácii podať demisie a odstúpiť to svojich funkcií. Čo sa bude diať s materskými školami v Petržalke?

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Materské školy prídu od 1. júna o 21 riaditeliek | Zdroj: bv

21 riaditeliek materských škôl z celkového počtu 24 sa rozhodlo odstúpiť z funkcií. Reagujú tým na petržalského starostu, ktorý podľa slov riaditeliek vytvára v škôlkách právnu neistotu, na riaditeľky vyvíja neprimeraný nátlak, zasahuje do ich kompetencií a kriminalizuje ich v očiach verejnosti.

Starosta Petržalky Hrčka má na krku obrovský škandál

Konanie riaditeliek však stanovisko Jána Hrčku nezmenilo, a za svojim rozhodnutím stojí. Riaditeľky už svoje rozhodnutie o demisii zmeniť nemôžu a do svojich postov sa nevrátia – zákon im to totiž neumožňuje. Aktuálne sa teda zdá, že 21 materských škôl v najväčšej mestskej časti na Slovensku od 1. júna bude fungovať bez riaditeliek. Pokiaľ by boli starostom poverené vykonávať funkciu riaditeliek súčasné zástupkyne, poverenie neprijímu na základe ústnych dohôd s riaditeľkami. 

Česi tiež nakúpili sanitky. O milióny lacnejšie ako my

Starosta Hrčka: Kapacitu v škôlkach zvýšime

Ján Hrčka má podľa svojich slov záložný plán | Zdroj: bv

Pri 2780 deťoch je 450 detí, ktoré chodia aktuálne do materských škôlok v Petržalke, tvrdí starosta Ján Hrčka, ktorý sa odvoláva na údaj, ktorý mal získať zo Štatistického úradu. Ten podľa Hrčkových slov značí, že petržalské materské školy navštevuje až 16% detí s trvalým pobytom mimo Petržalky. Práve preto prichádza s návrhom, aby deti s trvalým pobytom v Petržalke pokračovali v platení školného vo výške 30 eur, deti s bydliskom mimo Petržalky si však priplatia, a to poriadne – mesačne by mali platiť až 300 eur. 

Hlavou krútia politici aj bývalí ministri školstva: Zrušenie povinnej angličtiny? Vážna chyba!

Ako však poukázali riaditeľky, aj takýto návrh problém s nedostatočnou kapacitou materských škôl v Petržalke nerieši. Hrčka preto vysvetlil, že sa kapacitu v škôlkach snaží zvýšiť – a to prerábaním školníckych bytov či nevyužívaných práčovní na nové triedy. Celkovo by Petržalka mala takýmto spôsobom získať až 30 tried. Kedy? To aktuálne nevie ani samotný starosta. Prerábka jednej takejto triedy by však mestskú časť mala vyjsť na približne 30 000 eur. Na situáciu s chýbajúcimi riaditeľkami má Hrčka plán, ten však zatiaľ priblížiť nechce.

SME Rodina a politológ: Panika nie je na mieste. Kollárovi oplieskali croissanty o hlavu

Poslanecký klub: Iniciujeme zbieranie podpisov na zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva

Poslanci Iveta Plšeková a Juraj Kríž na alarmujúcu situáciu upozornili | Zdroj: bv

Dnešným dňom iniciujeme zbieranie podpisov na zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva, kde by sme sa mali rozprávať o tejto alarmujúcej situácií, uviedol predseda poslaneckého klubu Mladá Petržalka & nezávislí, Juraj Kríž, ktorý je presvedčený, že je možné nepokojnú situáciu v Petržalke riešiť a napraviť inými spôsobmi.

Toto sú ľudia, ktorí majú najnovšie ovládať Slovensko

Situáciu rieši aj poslankyňa Iveta Plšeková, ktorá je voči plánom starostu na zvýšenie kapacít škôlok skeptická. My tu máme dlhodobo kapacitný dlh, pri tom sa však už niekoľko rokov hovorí o tom, ako dokážeme zvýšiť kapacity, vysvetlila Plšeková. Ako viceprimátorka som pred troma rokmi dala návrh na ukončenie činnosti Centra voľného času na Hrobákovej, čo je bývalá materská škola, priblížila Plšeková. Podľa jej slov bývalú škôlku pred troma rokmi mesto ponúklo Petržalke, aby ju opäť sprístupnilo ako škôlku. Za tri roky sa tak však nestalo.

Politici sa zhodli: V eurovoľbách musíme voliť

VIDEO: (kliknite na náhľad)

 

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na 0910 554 995

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky