Jednou vetou

VIDEO: Rezník opäť na koberčeku v parlamente: Nie som politická slúžka!

Jaroslav Rezník

foto: archív

Po februárových voľbách sa podľa všetkého zmráka aj nad šéfom RTVS. Ten už neraz v novom parlamente musel vysvetľovať nezaujatosť a nezávislosť vo verejnoprávnom telerozhlase. Mediálny výbor označil vysvetlenia Rezníka o objektivite spravodajstva RTVS za nedostatočné. Jarjabek hovorí o výsluchu šéfa RTVS, Čekovský chce preveriť preveriť hospodárenie a podozrivé zmluvy.

Podľa kuloárov by mohol Rezník teraz so cťou odstúpiť

Parlamentný výbor pre kultúru a médiá považuje vysvetlenie generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka o objektivite spravodajstva za nedostatočné. Výbor to dnes konštatoval v prijatom uznesení a zároveň odstúpil svoje zistenia Rade RTVS.

Rezník a RTVS postupne spúšťajú výrobu pozastavených programov

Rezníkov protežant Danko a cenzúra

Poslanci sa na výbore zaoberali stanoviskom RTVS k informáciám, že najčastejšie pozývaným hosťom do diskusnej relácie Opäť minút dvanásť bol dnes už bývalý predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).

Rovnako poslanci diskutovali o neodvysielanom príspevku v Rádiožurnále RTVS o komunikácii Danka s Alenou Zs. Tá dnes čelí obžalobe v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

VIDEO: Pozrite si rokovanie výboru NR SR pre kultúru a médiá, na ktorom vystúpil aj šéf RTVS Jaroslav Rezník, 12. 5. 2020

🔴 Situácia v RTVS: Riaditeľ Jaroslav Rezník vysvetľuje Výboru pre kultúru a médiá objektivitu spravodajstva a hospodárenie RTVS. 📺

Uverejnil používateľ Kristián Čekovský – OĽANO Utorok 12. mája 2020

Vytočený bývalý šéf parlamentného výboru

Počas diskusie na parlamentnom výbore sa situácia vyhrotila medzi jeho predsedom Kristiánom Čekovským (OĽaNO) a poslancom Dušanom Jarjabkom (Smer-SD). „Toto je výsluch, takýmto spôsobom sa výbor nevedie,“ reagoval zvýšeným hlasom Jarjabek na Čekovského, ktorý kládol otázky riaditeľovi RTVS.

Hurá do znovu otvorených obchodov. Poslanec Jarjabek to roztočil s nábytkom

Šéf RTVS: Nie som politická slúžka

Rezník sa ohradil, že by RTVS bola v predvolebnom období slúžkou nejakej politickej strany. Rezník tvrdil, že príspevok o komunikácii Aleny Zs. a Andreja Danka odvysielala deväťkrát v rozhlasovom a televíznom spravodajstve. „Toto je cenzúra?“ pýtal sa Rezník. Podľa Čekovského redaktorka pôvodný príspevok rozšírila a namiesto krátkej správy pripravila plnohodnotný príspevok a „ten nebol odvysielaný“.

Analýzy začiatkom apríla

Mediálny výbor parlamentu sa ešte začiatkom apríla zaoberal správou analytických organizácií Memo 98 a Globsec. Ako vtedy informoval Čekovský, podľa tejto správy najčastejšie pozývaným hosťom do diskusnej relácie RTVS O päť minút dvanásť bol Andrej Danko (SNS).

Bývalý predseda NR SR a SNS Andrej Danko | foto: Michal Psota

 

V správe sa tiež spomína komunikácia Danka s Alenou Zs. Poslanci začiatkom apríla konfrontovali Rezníka s informáciou o pozastavení spravodajského príspevku, ktorý sa týkal komunikácie Danka a Aleny Zs. Parlamentný výbor vtedy vyzval Rezníka, aby pripravil konkrétne opatrenia, ktorými chce zabezpečiť objektivitu, nestrannosť a nezávislosť spravodajstva.

Z Kočnerovho kamaráta Dolinského urobil Rezník a  RTVS anjela

Posvietia si na hospodárenie RTVS

Výbor pre kultúru a médiá odstúpi pochybné zmluvy Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) vláde a ministerstvu kultúry odporúča vykonať v RTVS finančný audit alebo inú formu hospodárskej kontroly. Po rokovaní mediálneho výboru parlamentu o tom dnes informoval jeho predseda Kristián Čekovský (OĽaNO).

Dohodli všetko? Jaroslav Rezník (vpravo) odchádza z obeda so šéfom Rady RTVS Igorom Gallom, júl 2018, archív | foto: hlavne.sk

 

Výbor predloží Národnej rade SR návrh, aby sa na najbližšom rokovaní uzniesla, že Rada RTVS si neplní povinnosti podľa zákona o RTVS. Ak sa podľa Čekovského parlament dvakrát počas šiestich mesiacov uznesie, že si Rada RTVS neplní svoje úlohy, parlament odvolá všetkých jej členov.

Rezníkove šafárenie a Ťapákov tučný honorár

„Vedenie RTVS podľa nášho názoru zlyháva, obchádza pravidlá na transparentný výber a výrobu programov, porušuje interný štatút, vysokopostavení manažéri sú v konflikte záujmov pre vlastný ekonomický prospech, a takto sa v RTVS strácajú milióny eur,“ vyhlásil Čekovský.

Na snímke predseda výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský | foto: OĽaNO

 

Spomenul napríklad projekt Nero a Seneca, ktorý stál RTVS pol milióna eur. Uvedený projekt navrhol a aj ho režíroval programový riaditeľ RTVS Marek Ťapák, čo je podľa Čekovského v rozpore so štatútom RTVS.

Ako uviedol Čekovský, generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník a podpredseda jej rady Martin Kákoš v tom konflikt záujmov nevideli. Ťapák si podľa Čekovského vyplatil odmenu za režírovanie v sume 12-tisíc eur popri funkcii programového riaditeľa. Doplnil, že program zaznamenal nízke čísla sledovanosti, a to 1,7 percenta.

FOTO: Kamoši na večeri. Toto spolu riešili režisér Núñez s bývalým šéfom RTVS

Za najväčší problém Čekovský považuje projekt DNA: Hrdina. RTVS pred rokom odvysielala program Najväčší Slovák. Jeho výroba stála približne 700-tisíc eur, k tomu bol vecný vklad RTVS vyše 370-tisíc eur.

Známa firma roky inkasuje

Čekovský priblížil, že RTVS uzatvorila so spoločnosť producenta Petra Núneza, ktorá produkovala Najväčšieho Slováka, zmluvu na výrobu programu DNA: Hrdina. V rámci tohto programu sa majú odvysielať dokumentárne filmy o rovnakých osobnostiach ako v Najväčšom Slovákovi. Ide o zmluvu za 805-tisíc eur. To je podľa Čekovského viac ako 80-tisíc za jeden diel 40-minútového dokumentu. Celkovo má program desať dielov. „Toto je jeden z najvýraznejších príkladov nehorázneho plytvania,“ dodal Čekovský.

Jaroslav Rezník je riaditeľom RTVS už dva roky. O svojich výsledkoch radšej mlčí

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky