Jednou vetou

VIDEO: Slovensko urýchli otváranie prevádzok, toto čakajte od stredy

Predseda vlády SR Igor Matovič

foto: TIO ÚV SR

Už tento týždeň tak budú môcť svoje prevádzky za prísnych hygienických opatrení otvoriť napríklad kaderníctva, ubytovacie zariadenia, či terasy reštaurácií a obchody bez obmedzenia rozlohy.

Slovensko urýchli otváranie prevádzok obchodu a služieb, ktoré boli obmedzené vplyvom opatrení na zamedzenie šírenia koronavírusu.

Od stredy tak podľa premiéra Igora Matoviča preskočí rovno na tretiu fázu pôvodného plánu otvárania ekonomiky.

Už tento týždeň tak budú môcť svoje prevádzky otvoriť za prísnych hygienických opatrení napríklad kaderníctva, ubytovacie zariadenia, či terasy reštaurácií a obchody bez obmedzenia rozlohy.

Expremiérka Radičová: Tieto veci by mala riešiť Matovičova vláda!

Predseda vlády tvrdí, že je to dôsledok výrazného zlepšenia epidemiologickej situácie, vyzýva však na pokračovanie dodržiavania opatrení, aby sa rast infikovaných novým koronavírusom opäť nezačal zvyšovať. „Vzhľadom na mimoriadnu zodpovednosť ľudí a rešpekt voči pravidlám, sme dokázali výskyt vírusu znížiť na absolútne minimum. Dokázali sme byť úspešní nad očakávania,“ vyhlásil na pondelňajšej tlačovej konferencii.

Toto čaká už tento týždeň Slovákov, naraz druhá a tretia fáza:

Od stredy 6. mája 2020 by sa mali uvoľniť ďalšie prevádzky | zdroj: Facebook

Živnostníci aj malé prevádzky, či kostoly

Od stredy už môžu otvoriť svoje prevádzky aj pedikúry, manikúry, kozmetiky a soláriá. Fungovať môžu podľa podmienok taxi služby, bohoslužby a tiež svadby.

Sprístupnené môžu byť vonkajšie turistické atrakcie, poskytovať sa už môžu aj suché procedúry v rámci rehabilitačných služieb. Otvoriť môžu aj múzeá, galérie, knižnice a výstavné siene.

Disciplína ostáva

Premiér však upozornil, že sa výrazne posilnia aj kontroly na dodržiavanie pravidiel. Uviedol tiež, že sa znižuje hodnota kĺzavého mediánu zo 150 na 50. Práve ten rozhodne o ďalšej fáze uvoľňovania ekonomiky. Jeho hodnota je aktuálne štyri. „Ak by sa teda 12-krát zhoršila situácia voči súčasnému stavu, začneme brzdiť,“ dodal.

🔴🎥 NAŽIVO: Sloboda je zodpovednosť.Druhú vlnu epidémie si nemôžme dovoliť. 😷

Uverejnil používateľ OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Pondelok 4. mája 2020

Hlavný hygienik SR Ján Mikas upozornil, že ideme do zvýšeného rizika tým, že sa zvyšuje mobilita obyvateľstva. Tým sa stupňuje aj riziko, že sa stretne nakazený človek s nenakazeným. Preto opätovne vyzval k dodržiavaniu opatrení. Dodal, že sa uvažuje aj nad tým, že sa o mesiac spustia imunologické prehľady zamerané na ochorenie Covid-19.

Situácia v ambulanciách

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí upozornil, že jedno z najdôležitejších opatrení je spustenie plánovaných operácií. Potrebujeme podľa neho taktiež začať vyšetrovať pacientov v ambulanciách. Pripomenul občanom, že ak im nebude poskytnutá zdravotná starostlivosť, môžu podať podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Požiadal lekárov, ambulancie aj ústavné zariadenia, aby maximálnym spôsobom poskytovali zdravotnú starostlivosť pacientom, ktorí ju nevyhnutne potrebujú.

Krajčí tiež informoval, že vzhľadom na priaznivú epidemiologickú situáciu rezort znížil počet lôžok rezervovaných pre pacientov s ochorením Covid-19. „V troch vlnách reprofilizácie počítame v dvanástich kľúčových koncových nemocniciach s 12 500 lôžkami, ktoré budú neustále pripravené pre pacientov pozitívnych na Covid-19,“ uviedol. Zvyšok kapacít sa má podľa neho efektívne využívať na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky