Jednou vetou

VIDEO: Vláda zriadila permanentný krízový štáb. Toto chcú riešiť

Po zasadnutí krízového štábu na Úrade vlády, zľava vzadu: Peter Škodný, Robert Mistrík, Peter Visolajský, Igor Matovič a Vladimír Krčméry

reprofoto Facebook

Vláda SR zriadila permanentný krízový štáb, v ktorom bude aj Peter Škodný, Robert Mistrík, Peter Visolajský a Vladimír Krčméry. Uviedol to cez prestávku v zasadnutí krízového štábu premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Predseda vlády nekonkretizoval, koľko prípadov nového ochorenia na koronavírus bolo dnes pozitívne testovaných. O návrat na Slovensko zatiaľ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR požiadalo 3 009 občanov. Uviedol to štátny tajomník rezortu zahraničných vecí Martin Klus (SaS). Viac ako tisíc našich občanov sa už vrátilo v rámci repatriácie domov. Niekoľko ďalších stoviek sa vrátilo svojpomocne s asistenciou našich úradov.

Matovič: Budeme viac testovať

Premiér opäť avizoval, že chce čo najviac zvýšiť kapacitu testovania vzoriek. „Keď chceme dosiahnuť čo najväčší skríning, musíme zapojiť aj súkromné laboratóriá,“ uviedol. Ako konštatoval, keď bol doteraz urobený odber, vzorka šla na druhú stranu republiky. Pri využití kapacít súkromných laboratórií by cestovala na krátku vzdialenosť, čo by mohlo mať aj ekonomické výhody.

Mistrík je opatrný pri vyjadreniach

Bývalý prezidentský kandidát Robert Mistrík je opatrný pri vyjadreniach, koľko testov dokážeme v najbližšej dobe urobiť. Najprv je podľa neho potrebné urobiť revíziu, čo štát dokáže. Poukázal tiež na to, že štát musí povedať, kde sú testy najdôležitejšie, pretože ich počet nie je neobmedzený. Nevyhnutný je podľa neho systém, podľa ktorého sa bude testovať. „Ak by testovali súkromné laboratóriá, je potrebné, aby ich koordinoval štát,“ dodal.

Podľa Krčméryho liek na Slovensku existuje

Profesor tropickej medicíny Vladimír Krčméry konštatoval, že koronavírus nie je úplne nová infekcia, prekonali sme už štyri epidémie. „Na Slovensku sú registrované štyri lieky, nie je obava, že keby mal niekto ťažký klinický priebeh, nechali by sme ho bez liečby,“ povedal. Dodal, že bude potrebné, aby lieky, ktoré sú registrované na iné vírusové alebo infekčné ochorenia, ministerstvo zdravotníctva v spolupráci so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv doplnili o ďalšie indikácie. Je to administratívna vec a potrvá podľa Krčméryho niekoľko dní.

Najťažšie ešte len príde

Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský konštatoval, že žiadna krajina nemôže byť na takúto situáciu pripravená. Oproti ostatným krajinám boli podľa neho naše nemocnice pripravené veľmi slabo. „Budeme sa snažiť, aby sme toto napravili, pretože v tých nemocniciach bude o pár týždňov, možno mesiac, dva, najťažšia situácia. Musíme sa na ňu pripraviť,“ uzavrel.

🔴 Po zasadnutí krízového štábu 🇸🇰

Uverejnil používateľ OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Pondelok 23. marca 2020

 

Štát by mohol získať až 200-tisíc testov na koronavírus

Môže vás zaujímať

DRUCKER: Minister Krajčí je nám na nič a mal by hodiť uterák do ringu