Jednou vetou

VIDEO: Názory na Čaputovej správu. Vyvážená, ale aj nič moc

Prezidentka Zuzana Čaputová počas prejavu v NR SR, 5. 6. 2020

foto: Facebook

Poslanec Raši si všimol moment, kedy prezidentka ďakovala vládam Pellegriniho a Matoviča, akým spôsobom sa vysporiadali po zdravotníckej stránke s koronakrízou

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) označil správu prezidentky Zuzany Čaputovej o stave republiky za vyváženú. Podpredseda parlamentu Šeliga uviedol, že sa mu veľmi páči veta prezidentky, v ktorej povedala aby sa Slocávi nevracali do života pred koronou, ale posunuli sa ďalej. „Aj ja vnímam, že každá kríza je príležitosťou. Ako spoločnosť sa môžeme posunúť v otázkach ekonomiky, spravodlivosti a pomoci najzraniteľnejším,“ poznamenal Šeliga.

Sulík: Stručne a triezvo pomenovala veci

Podľa ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka bol zaujímavý najmä tým, že sa Čaputová zbytočne nevenovala minulosti. „Veľmi triezvo, stručne zhodnotila súčasnosť a dívala sa najmä do budúcnosti,“ vyhlásil Sulík.

Minister Sulík zo slov hlavy štátu vypočul, že „ak sa posnažíme, vieme byť veľmi úspešnou krajinou“. Potešilo ho, že nie raz spomenula ekonomické riešenia. „To, čo potrebujeme, keď sa chceme veľmi rýchlo vymotať z ekonomickej krízy, je zlepšenie podnikateľského prostredia a strategické rozhodnutia štátu,“ doplníl Sulík.

Fico kritizoval Čaputovej prejav

Šéfa Smeru-SD Roberta Fica prejav neprekvapil. „Skôr by som očakával, že pani prezidenta sa bude držať sama toho, čo povedala,“ uviedol Fico.

Podľa šéfa Smeru-SD prezidentka avizovala, že sa jej nepáči skrátené legislatívne konanie a zákony, ktoré nie sú riadne pripravené a prediskutované. „Potom bez zaváhania podpíše špicľovací zákon, ktorý bol prijatý v skrátenom konaní,“ uviedol Fico s odkazom na zákon, ktorý mal pomôcť v monitorovaní mobilov ľudí, aby sa zabránilo šíreniu koronavírusu. Upozornil, že poslanci Smeru-SD napadli tento zákon na ústavnom súde a ten pozastavil jeho účinnosť.

Správa o stave republiky

Prvýkrát som pred poslancami parlamentu vystúpila so svojou Správou o stave republiky. Pozrite si celý záznam vystúpenia.Video: RTVS

Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Piatok 5. júna 2020

Raši: Teraz nám hrozí pandémia nezamestnanosti

Poslanec Richard Raši ako silný moment v prejave hodnotil slová hlavy štátu, keď upozornila na predkladanie zákonov v skrátenom legislatívnom konaní v prípadoch, keď to nie je nevyhnutné.

Podľa neho prezidentka poukázala aj na to, že novelu zákona o prokuratúre nemali predkladať poslanci, ale mala ísť štandardným legislatívnym konaním cez vládu. Ide o zákon, ktorým sa majú zmeniť pravidlá výberu kandidáta na post generálneho prokurátora.

Raši si tiež všimol moment, kedy prezidentka ďakovala vládam Petra Pellegriniho a Igora Matoviča, akým spôsobom sa vysporiadali po zdravotníckej stránke s koronakrízou. „Veľmi jasne spomenula, aby sme tu nemali pandémiu nezamestnanosti, na to potrebujeme naplno otvárať a podporovať ekonomiku. Kým teraz sme zabránili zomieraniu pacientov na Covid-19, môže sa nám stať, že ľudia budú zomierať pre nedostatok financií v celom systéme,“ zhodnotil Raši. Za významnú označil v prejave pasáž o potrebe boja proti dezinformáciám.

Čo si myslia politológovia?

Správa o stave Slovenskej republiky prezidentky Zuzany Čaputovej bola štátnická a nadstranícka. Zhodli sa na tom v rozhovore pre agentúru SITA politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov a politológ z Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík.

Mesežnikov poznamenal, že prejav prezidentky sa venoval najaktuálnejším problémom Slovenska. Štefančík ho prirovnal k výročnej správe bývalého prezidenta a súčasného predsedu koaličnej strany Za ľudí Andreja Kisku. Podobne ako on totiž Čaputová poukázala na stav zdravotníctva či starostlivosti o seniorov.

Bol to  nadstranícky prejav

„Bol to štátnicky, nadstranícky prejav. Nezaznelo tam niečo, čo by indikovalo, že nadržuje jednej alebo druhej strane alebo nejakému táboru. Celkom pozitívne sa vyjadrila o predchádzajúcej vláde v súvislosti s koronakrízou,“ povedal Mesežnikov. Podotkol, že v kľúčových otázkach sa prezidentka zamerala na nastavenie zmien, upozornila aj na problémy v justícii a zdôrazňovala súdržnosť. Politológ tiež vyzdvihol výzvu Čaputovej, aby časť obyvateľstva, ktorá nie je reprezentovaná v parlamente, nebola vynechávaná z úvah pri tvorbe a zavedení právnych návrhov.

Nijaká veľká zmena oproti Kiskovi

Podľa Štefančíka, aj keď prezidentka avizovala, že jej prejav bude v niečom iný ako prejavy jej predchodcov, išlo o štandardný príhovor podobný výročným správam o stave republiky predošlých prezidentov, najmä bývalého prezidenta Kisku.

Podľa politológa bol prejav ovplyvnený dvomi faktormi. „Ten prvý faktor bol, že vláda Igora Matoviča je vo funkcii len niekoľko týždňov. A ak sa aj objavila kritika, tak nebola konkrétne adresovaná jednej alebo druhej vláde. Ten druhý faktor, ktorý bol veľmi dôležitý, bola samotná koronakríza, ktorá výrazne ovplyvnila samotný obsah tejto správy,“ vysvetlil. Poukázal, že správa bola štandardná aj preto, lebo, podobne ako v prípade bývalého prezidenta, upozornila na kritické fenomény slovenskej spoločnosti. Dotkla sa stavu v zdravotníctve, starostlivosti o seniorov či digitalizácie.

Dôležité však podľa Štefančíka bolo aj to, že upozornila na novodobé fenomény, ako na „infodémiu“, teda šírenie rozličných hoaxov a dezinformácií. V čase, keď sa začínajú spochybňovať opatrenia proti šíreniu ochorenia Covid-19 a jeho existencie, to je podľa neho veľmi dôležité.

Mimoriadne pozitívne hodnotí, že sa prezidentka vo svojej správe, síce nie úplne priamo, avšak náznakom, dotkla vecí, ktoré sú spojené aj so súčasnou vládnou koalíciou. Vyzdvihol aj to, že Čaputová vo svojom prejave zmienila, že pre spoločnosť by bolo prospešné, keby generálna prokuratúra nepodliehala politickým vplyvom. „Tým naznačila, čo si myslí o kandidatúre z prostredia bývalých politikov,“ dodal Štefančík.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky