Jednou vetou

Vieme prví: Fico za Dankom na koaličnú radu nepríde (aktualizované)

Predseda SNS Andrej Danko sa predsedu vlády Roberta Fica v parlamente, kde majú vyriešiť koaličnú krízu, nedočká.

Koaliční partneri mali v piatok v doobedňajších časoch vyriešiť zatiaľ najvážnejšiu koaličnú krízu od jej vzniku. Prvé stretnutie bolo ešte v utorok, riešenie napokon presunuli na piatok.  Po piatku však zostáva stretnutie Koaličnej rady v nedohľadne.

Koaličná rada sa neuskutoční

Premiér Robert Fico v piatok do Národnej rady nepríde. „Zo zdravotných dôvodov sa predseda vlády SR koaličnej rady nezúčastní,“ potvrdil pre hlavne.sk neúčasť premiéra jeho poradca pre komunikáciu a poslanec Erik Tomáš.

Zároveň dodal, že informácia o zdravotných dôvodoch je z piatkového rána.  Bližšie informácie o zdravotnom stave premiéra však neuviedol. Koaličná rada sa tak dnes konať nebude.

Paška želá premiérovi skoré uzdravenie

Podľa informácií z TASR zrušenie rokovania potvrdil pre médiá predseda Mosta-Híd Béla Bugár a uviedol, že ho správa zastihla na ceste do parlamentu. „Koaličná rada nebude pre zdravotné problémy premiéra,“ uviedol s tým, že náhradný termín zatiaľ nie je.

Prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška želá premiérovi skoré uzdravenie. „Aby bol v takej kondícii, aby mohol pokračovať,“ povedal v reakcii na informáciu o zdravotnom stave premiéra a zrušení rokovania koaličnej rady.
Poznamenal, že na rokovanie o dodatku k súčasnej koaličnej zmluve je ešte čas do 1. septembra.

„Počkáme,“ podotkol. Dovtedy platí podľa Pašku súčasný stav. Dodatok má podľa neho určiť nové formy fungovania koalície. Paška opätovne potvrdil požiadavky SNS. „Našu pozíciu a to, čo sme chceli riešiť na koaličnej rade, sme zverejnili,“ doplnil.

Požiadavky sociálneho rázu

Poslanec NRSR Dušan Jarjabek (Smer-SD) podľa TASR  nevie, čo sa premiérovi stalo. „Ráno som si prečítal, že nejaké zdravotné problémy zasiahli v tom najnevhodnejšom čase,“ povedal médiám. V súvislosti s koaličnou krízou si myslí, „že búrka v pohári vody pominie a o mesiac na to budeme len spomínať, že aj toto všetko sa dalo do poriadku“.

Podľa neho boli oveľa dôležitejšie veci, na ktorých sa koalícia dohodla. „Koalícia má svoju zodpovednosť, ktorú prejavila niekoľkokrát,“ poznamenal s tým, že aj toto všetko sa podľa neho vyrieši.

Jarjabek nepovedal, či Smer-SD ustúpi nejakým požiadavkám SNS. „V prvom rade musia byť známe, zatiaľ som si prečítal len to, čo bolo medializované. A to sú požiadavky sociálneho rázu. Myslím si, že tam sa bude o týchto veciach diskutovať,“ povedal. Prvoradá je však podľa neho dohoda koaličných lídrov.

Môže vás zaujímať

KORONAVÍRUS: Rezort vnútra pripravuje plán na druhú vlnu pandémie