Jednou vetou

VIEME PRVÍ: Haška by mal nahradiť ďalší človek zodpovedný za záchrankový tender

Odstupujúci šéf Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Tomáš Haško (v krúžku), Michal Palkovič a Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Facebook MP

V piatok (4. 10.) oznámila ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, že v súvislosti s nejasnosťami okolo tendra na záchranky, navrhne vláde, aby v stredu (9. 10.) odvolala doterajšieho šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Tomáša Haška. Ten v pondelok popoludní oznámil, že sa funkcie predsedu úradu vzdáva sám.

Predseda ÚDZS Haško sa vzdal funkcie

Aktualizované o vyjadrenie Ministerstva zdravotníctva, Tomáša Druckera aj Michala Palkoviča (nižšie v článku)

Už pár hodín po jeho oznámení sa redakcii hlavne.sk, podarilo získať prvé informácie o kandidátoch na ním uvoľnený lukratívny post. Zarážajúce je to, že najhorúcejším kandidátom má byť človek, ktorý v podozrivom tendri rozhodoval.

Exminister Kaník odkazuje Beblavému: Hanbíš sa za naše reformy?

V dobre informovaných kruhoch ministerstva zdravotníctva sa už od víkendu šepká, že novým predsedom úradu by sa mal stať MUDr. Michal Palkovič, ktorý v súčasnosti šéfuje v rámci úradu sekcii súdneho lekárstva a patologickej anatómie. „Pokiaľ ja viem, predseda úradu stále funguje a pracujeme normálne. Poslal abdikačný list, ten zatiaľ nebol vyriešený, čo máme informácie. Momentálne som na služobnej ceste do Zvolena. Počkajme si na definitívne rozhodnutie, zatiaľ nie je čo riešiť. S ponukou ma nikto neoslovil a je to pre mňa úplne irelevantná téma,“ reagoval telefonicky pre hlavne.sk samotný Palkovič.

Ministerstvo vnútra zaregistrovalo Druckerovu stranu Dobrá voľba

Drucker: Palkoviča nepoznám

Exminister zdravotníctva Tomáš Drucker (zakladateľ strany Dobrá voľba) spriaznenosť s Palkovičom odmieta a tvrdí, že medializované informácie o ich vzťahu sú zavádzajúce. „Tomáš Drucker Michala Palkoviča nepozná, nie je jeho priateľom a vylučuje,že by mal akýkoľvek vplyv na výber nového riaditeľa Úradu pre dohľad nadzdravotnou starostlivosťou. Informácie, ktoré sa dnes objavili v médiách v súvislosti s novým šéfom ÚDZS považuje za klamlivé a zavádzajúce,“ reagoval Drucker prostredníctvom hovorkyne Martiny Šoltésovej.

FOTO A VIDEO: Danko z programu v Kazachstane doslova padol na zadok. Toto musíte vidieť!

Na ministerstve sa však niektorí majú obávať, že jeho prípadné menovanie by opäť rozvírilo hladinu okolo tendra na stanice ZZS, nakoľko Palkovič bol údajne členom komisie, ktorá o víťazoch rozhodovala. Zaujímavé je, že mal figurovať aj v komisii, ktorá rozhodovala v ďalšej kontroverznej súťaži (na organizátora prehliadok mŕtvych tiel), ktorú úrad za zvláštnych okolností zrušil.

FOTO: Vojnoví veteráni dostali pri 75. výročí Karpatsko-duklianskej operácie medaily

V hre sú údajne ešte dvaja kandidáti z prostredia mimo samotného úradu, ale vzhľadom na znenie zákona je možné, že Tomáš Haško vďaka tomu, že sa písomne „vzdal funkcie“ ešte pred zasadnutím vlády, povedie úrad až do konca novembra.

O reakciu sme požiadali aj ministerstvo zdravotníctva. Naše otázky (nižšie v článku) Kalavskej hovorkyňa a šéfka komunikačného oddelenia ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliašová obišla s vyjadrením: „Od informácií zverejnených v danom článku sa MZ SR dištancuje a považuje ich za zavádzajúce,“ napísala redakcii Eliášová.

Na tieto otázky ministerstvo zdravotníctva nereagovalo:

  • Bude pani ministerka Kalavská trvať na okamžitom skončení pána Haška na poste predsedu úradu, alebo ho nechá viesť úrad do konca novembra 2019?
  • Má už pani ministerka meno Haškovho nástupcu, ktoré by predložila vláde?
  • Neprekážalo by pani ministerke, ak by úrad viedol človek, ktorý bol súčasťou spochybňovaného tendra?

§ 22 ods. 9 písm. a) „Pred uplynutím funkčného obdobia výkon funkcie predsedu úradu zaniká:
vzdaním sa funkcie na písomnú žiadosť predsedu úradu doručenú vláde; výkon funkcie predsedu úradu v takom prípade zaniká uplynutím kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa žiadosť doručila vláde“.

Manažér, alebo babrák? Rezník je riaditeľom RTVS už dva roky. O svojich výsledkoch radšej mlčí

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na číslo 0910 554 995

Pridajte sa k nám na Facebooku – Nájdete nás TU

 

Môže vás zaujímať

Rezník hasí situáciu v RTVS. Problémová šéfka Hana Lyons končí, ale idú aj ďalší