Jednou vetou

VIEME PRVÍ: Zavrie nás Matovič na Veľkú Noc?

Zľava: Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí, predseda vlády SR Igor Matovič a hlavný hygienik SR Ján Mikas počas brífingu pred zasadnutím Ústredného krízového štábu, Bratislava, 23. marec 2020.

Foto: SITA/Branislav Bibel

Po viac ako štyroch hodinách rokovaní stále definitívne nepovedali, čo urobia! Ústredný krízový štáb v piatok neustále riešil aktuálnu situáciu v súvislosti s Koronavírusom na Slovensku. Igor Matovič už niekoľko dní straší krajinu úplným vypnutím, tzv. blackoutom, no definitívne nie je vylúčený iný drastický krok:

POLITOLÓG o Matovičovi: Nemal by strašiť a zneisťovať ľudí

Počas nadchádzajúcej Veľkej Noci nie je vylúčené, že Bratislava ostane uzatvorená a rovnako nie je nateraz jasné, či bude na Slovensku skutočne zavedený prísnejší režim oproti tomu, ako to bolo doteraz. Všetky možné riešenia počas blížiacich sa sviatkov neustále prehodnocuje Ústredný krízový štáb. Rokovania trvali v piatok celé hodiny. Ako to napokon bude ukážu už najbližšie hodiny, kedy sa má o tom rozhodnúť.

Aktuálne štatistiky ochorenia Koronavírus na Slovensku nájdete TU

Ešte pred niekoľkými dňami sa internetom dokonca šírila správa o tom, že hlavné mesto majú tvrdo strážiť, či uzavrieť vojaci, čo sa však  vtedy nepotvrdilo a polícia tieto informácie označila za hoax, verejnosť varovala pred šírením poplašnej správy.

„Už sme sa dostali po prijatí opatrení na tretie miesto medzi najbezpečnejšie krajiny, to ale ešte nič neznamená. Preto musíme urobiť niečo, aby sa nám to nevymklo spod kontroly. Bojíme sa, aby sme nezapálili zápalku. Aby sme sa neposunuli v počte pozitívne testovaných následne po dvoch alebo troch týždňoch od veľkonočných sviatkov do takých úrovní, kde by sa nám to potom vymklo spod kontroly. Definitívne stanovisko vydáme zrejme po rokovaní v nedeľu,“ uviedol v piatok večer Matovič na tlačovej konferencii.

 

„Naozaj Veľkonočné sviatky predstavujú určité riziko a znamená to či už náboženské obrady, ľudia migrujú po krajine, stretávajú sa rodiny a podobne. Preto tieto opatrenia musia byť zvážené,“ dodal v piatok večer zahmlene hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Opatrenia, ktoré sa po víkende pravdepodobne prijmú, musia byť podľa Mikasa zvážené z každej strany, aby sme epidemiologickú situáciu čo najdlhšie vydržali. V konzíliu, ktoré má o tom rozhodovať majú byť prítomní slovenskí infektológovia, epidemiológovia, detskí lekári i verejní zdravotníci. Nakoľko rokovanie Ústredného krízového štábu pokračuje naďalej v piatok večer, o prípadných iných záveroch by mal premiér informovať v sobotu.

ODPORÚČAME: Aktuálne štatistiky o ochorení COVID-19 Koronavírus na celom svete nájdete TU

Podľa portálu Deep Knowledge Group (VIAC TU) sme si mali pozíciu v bezpečnosti pohoršiť. Z pôvodnej top trojky krajín sme sa dostali mimo prvú desiatku! Malo sa tak stať až potom, ako sa pred pár dňami povolilo otvorenie niektorých prevádzok – servis bicyklov, očná optika, farby a laky, záhradníctvá, stavebniny, či služby technickej kontroly vozidiel.

Hlavný hygienik Ján Mikas počas vystúpenia v RTVS 15. 3. 2020 | reprofoto RTVS

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky