Jednou vetou

Viete, ako dlho zostáva alkohol v tele?

Ilustračné foto

foto: Polícia SR

Aj dnes pokračuje preventívna akcia v rámci projektu Deň zodpovednosti na cestách po celom Slovensku. Dobrí vodiči dostanú od polície takýto krígeľ.

NEPODCEŇUJTE ZOSTATKOVÝ ALKOHOL!

Veľkým problémom u šoférov býva často zostatkový alkohol, ktorého prítomnosť a pôsobenie sa často podceňujú. To, koľko alkoholu a ako dlho koluje človeku v žilách, závisí od viacerých faktorov. „Na odbúranie alkoholu z troch veľkých pív potrebuje muž vážiaci 85 kg asi osem hodín. Zatiaľ čo žena vážiaca 60 kg potrebuje na odbúranie alkoholu len z dvoch veľkých pív približne deväť hodín. Keď sadáme za volant, je preto dôležité pozrieť si tieto množstvá a orientačné časy aj niekoľko hodín potom, čo sme pili alkohol,“ upozorňuje Milan Troška, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky Ministerstva dopravy a výstavby (BECEP) .

Podľa údajov BECEP je čas odbúrania alkoholu z jedného veľkého 12% piva porovnateľný s časom odbúrania alkoholu z 2 dcl vína. Čas odbúrania alkoholu z jedného veľkého 10% piva je porovnateľný s časom odbúrania alkoholu z 0,5 dcl liehoviny.

zdroj: Polícia SR

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky