Jednou vetou

Viliam Mišenka je opäť na úteku

Viliam Mišenka

zdroj: Polícia SR

Viliama Mišenku tento týždeň právoplatne odsúdili na 23 rokov väzenia. Ide o známy medializovaný prípad výbuchu v topoľčianskej firme Euromont v lete 2009, pri ktorom zahynula jedna osoba a ďalšie boli zranené. Mišenka si rozsudok neprišiel vypočuť a je znovu na úteku. Jeho advokát Igor Cibula tvrdí, že nevie, kde sa jeho klient nachádza.

Viliam Mišenka už raz na úteku bol. V roku 2013 ho vypátrali vo Venezuele a bol eskortovaný na Slovensko. Mišenka tvrdil, že vo Venezuele bol na pracovnej návšteve a vydali ho s jeho súhlasom. Na Slovensku strávil takmer dva roky vo väzbe. Súd ho napokon všetkých obvinení zbavil a prepustil na slobodu.

Trojčlenný senát Najvyššieho súdu odsúdil Mišenku v kauze výbuchu v Euromonte na 23 rokov. Spoluobžalovaného Jána Krajčíka poslal za mreže doživotne. Mišenku pôvodne koncom júna 2016 Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici neprávoplatne odsúdil za závažný zločin úkladnej vraždy v štádiu pokusu na 25 rokov. Súd ho vtedy uznal za vinného z toho, že si objednal a zaplatil za likvidáciu svojej švagrinej Zuzany Mišenkovej, ktorá výbuch prežila.
Najvyšší súd v utorok zamietol odvolanie Mišenku a Krajčíka voči rozsudku ŠTS. „Išlo o brutálny až takmer o teroristický čin,“ uviedol okrem iného predseda senátu. ŠTS podľa jeho slov vykonal všetky dôkazy a správne ich vyhodnotil. Dvojica by si tresty mala odpykať v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Zároveň by mala nahradiť tisícky eur poškodeným, ktoré utrpeli vážne poranenia – popáleniny, stratu sluchu vedúcu až k trvalej invalidite. Tisícky eur by mali odsúdení uhradiť aj viacerým komerčným poisťovniam a Sociálnej poisťovni. Spoločnosť Euromont utrpela následkom výbuchu škodu približne 144-tisíc eur, ktorú súd uložil nahradiť obžalovanému Krajčíkovi.
Proti utorkovému verdiktu nie je možné riadne odvolanie a je teda právoplatný.
Toto bol posledný prípad, v ktorom doteraz Mišenka čelil obvineniu.

Ak máte o jeho pohybe akékoľvek informácie, volajte 158. 

 zdroj: Polícia SR

Môže vás zaujímať

Juraja Novockého vymenovali za európskeho prokurátora