Jednou vetou

Vlád odobrila dvojicu kandidátov na šéfa úradu na nahlasovanie korupcie

Predseda vlády SR Peter Pellegrini

foto: TASR - Dano Veselský

Parlament bude predsedu Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti vyberať z dvoch kandidátov - Zuzany Dlugošovej a Martina Rajňáka. V stredu ich na rokovaní schválila vláda.

Dlugošová bola jednou z dvoch kandidátok, ktoré vláda odporučila v prvom výbere parlamentu. Vtedy sa s ňou dostala cez výberovú komisiu aj úradníčka Monika Filipová, ktorá sa do opätovnej voľby neprihlásila.

Druhým kandidátom na šéfa úradu na nahlasovanie korupcie je analytik Najvyššieho kontrolného úradu Rajňák.

Komisia ukončila výsluch uchádzačov o post šéfa úradu na ochranu whistleblowerov

Nový úrad má chrániť whistleblowerov, teda ľudí, ktorí poukážu na protispoločenskú činnosť. Jeho zriadenie priniesol zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý vstúpil do platnosti 1. marca tohto roku.

Inštitúcia má byť nezávislým orgánom štátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou. Jeho úlohou bude poskytovať ochranu oznamovateľom, kontrolovať dodržiavanie navrhovaného zákona, poskytovať odborné stanoviská a poradenstvo k aplikácii návrhu zákona, robiť osvetu v oblasti poskytovania ochrany whistleblowerom i poskytovať odmenu oznamovateľom. O svojej činnosti bude raz za rok predkladať správu Národnej rade SR.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky