Jednou vetou

Vláda je na svete. Strany sa dohodli na vládnej štvorkoalícii

Zľava v popredí: Predseda hnutia OĽANO Igor Matovič, predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár, predseda strany SaS Richard Sulík a podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová počas tlačového brífingu o vzniku novej vládnej štvorkoalície. Bratislava, 13. marec 2020.

Foto: Sita, Čunderlíková

Predseda SaS Richard Sulík bude podpredsedom vlády pre ekonomiku a zároveň ministrom hospodárstva.

Budúci premiér a predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič potvrdil, že sa spoločne so stranami Sloboda a Solidarita (SaS), Sme rodina a Za ľudí definitívne dohodli na vládnej štvorkoalícii, ktorá im zabezpečí ústavnú väčšinu.

Zároveň sa zhodli na tom, že ministerstvo financií bude viesť nominant OĽaNO a predseda strany SaS Richard Sulík sa stane podpredsedom vlády pre ekonomiku a zároveň ministrom hospodárstva.

Liberáli dostanú až tri ministerstvá

Sulík to považuje za dobrý kompromis primeraný tomu, aby SaS vedela realizovať svoju časť ekonomického programu. Doplnil, že strana obsadí aj post predsedu parlamentného výboru pre financie, ktorý bude viesť ich kandidát Marián Viskupič. „Ja som za SaS spokojný, aj ostatní koaliční partneri sú spokojní. Všetci spravili ústupok a je to dôkaz toho, že sa vieme dohodnúť,“ objasnil šéf liberálov.

Designovaný premiér Igor Matovič potvrdil, že SaS bude mať v budúcej vláde tri ministerstvá. Okrem rezortu hospodárstva však nechcel konkretizovať, o ktoré pôjde.

Najskôr Čaputová, potom verejnosť

V sobotu 14. marca sa chcú stretnúť s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a potom oznámia, ako si koaličné strany prerozdelili jednotlivé ministerstvá. Mená šéfov rezortov zverejnia neskôr. „Pani prezidentka si zaslúži, aby bola informovaná prvá, všetko ostatné oznámime potom,“ priblížil Matovič.

Mimoriadnu situáciu, ktorá je momentálne v súvislosti s koronavírusom na Slovensku, vnímajú podľa jeho slov mimoriadne vážne a aj preto rokovania urýchlili. „Po trinástich dňoch sme urobili definitívnu dohodu na najsilnejšej podpore v parlamente, akú kedy vláda mala. Verím tomu, že takto vydržíme celé štvorročné volebné obdobie. Držme si spoločne palce, lebo nás čaká náročné obdobie,“ uzavrel Matovič.

Môže vás zaujímať

DRUCKER: Minister Krajčí je nám na nič a mal by hodiť uterák do ringu