Jednou vetou

Vláda na výjazde v okrese Rimavská Sobota má schváliť výstavbu novej väznice

Na snímke zľava podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, predseda vlády SR Robert Fico a podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák, foto: TASR, zdroj: TASR
Preplnenosť slovenských väzníc pomôže riešiť nový mužský väzenský ústav v Rimavskej Sobote – Sabovej. Jeho výstavbu má vláda odsúhlasiť na pondelkovom výjazde v okrese Rimavská Sobota. Nová väznica má v budúcnosti poskytnúť 300 až 400 pracovných miest, čo je jedným z vládnych opatrení na podporu tohto regiónu.

Ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej (Most-Híd) vláda uloží, aby začala výber koncesionára, ktorý bude mať na starosti projektovanie, výstavbu, ale aj prevádzku a údržbu novej väznice. Dvadsaťročná koncesia má podľa odhadov rezortu predstavovať celkový náklad 222,7 milióna eur.

Najprísnejšie kritériá bezpečnosti

Z plánovanej ubytovacej kapacity 832 miest má 720 slúžiť pre štandardný výkon trestu odňatia slobody, 36 miest bude v otvorených oddeleniach. Väznica bude spĺňať najprísnejšie kritériá bezpečnosti na úrovni maximálneho stupňa stráženia, vrátane umiestnenia odsúdených na doživotné tresty. Výber lokality reaguje na chýbajúce kapacity výkonu trestu v oblasti juhu stredného a východného Slovenska.

Pondelkové rokovanie je prvé zo série 15 výjazdov, ktoré ohlásil premiér Robert Fico (Smer-SD). Venované má byť akčným plánom pre najmenej rozvinuté regióny Slovenska. Ministri zasadnú na Mestskom úrade v Hnúšti, prizvaní sú viacerí primátori a starostovia z okresu, predstavitelia štátnej správy a ďalší. Pre potreby regiónu chce vláda vyčleniť dotácie v celkovej sume 1,08 milióna eur.

Rekonštrukcie obecných a mestských budov

Najviac z tejto sumy – 195.000 eur pôjde na rekonštrukciu materskej školy a prístavbu estrádnej sály k budove Mestského kultúrneho strediska v Hnúšti. Ďalších 145.000 eur získa Tisovec na rekonštrukciu mestskej radnice a materskej školy, tiež na výmenu povrchu multifunkčného ihriska v základnej škole.

Vďaka vládnym dotáciám sa zrekonštruujú aj ďalšie obecné úrady, kultúrne domy, domy smútku, kostoly, školy, ale napríklad aj hroby Sama Daxnera, Gustáva Lojka Tisovského, Pavla Emanuela Dobšinského, Pamätná izba Jána Bottu či obraz sv. Terézie z Avily v kostole v Rimavskej Sobote.

Tisícky nových pracovných miest

Vláda urobí odpočet Akčného plánu rozvoja okresu Rimavská Sobota, ktorý schválila v júni 2016. Jeho cieľom bolo podporiť vznik 2300 pracovných miest do roku 2020. Tlačový odbor Úradu vlády uviedol, že mestá a obce v okrese majú v súčasnosti zazmluvnený regionálny príspevok v celkovej výške 1,14 milióna eur.

Je medzi nimi aj projekt na výstavbu koreňovej čistiarne odpadových vôd v Radnovciach, Rakytníku, Cakove a Hosticiach, ktoré majú predstavovať nový model výstavby vodárenskej infraštruktúry pre malé obce.

Môže vás zaujímať

Danko odovzdal Štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana