Jednou vetou

Vláda nebude každoročne informovať poslancov o skutočných vplyvoch zákonov

Richard Sulík, predseda SaS

foto: TASR

Vláda SR nedostane povinnosť každoročne predkladať do parlamentu správu o skutočných vplyvoch schválených zákonov. A to tých, pri ktorých aspoň 15 poslancov NR SR hlasovalo proti. Poslanci NR SR totiž v stredu nepodporili návrh novely zákona o tvorbe právnych predpisov z dielne SaS.

Koalícia bude vo štvrtok opäť rokovať o voľbe kandidátov na ústavných sudcov

Vládna správa mala obsahovať vyhodnotenie skutočného vplyvu schválených zákonov najmä z hľadiska ich dôsledkov na rozpočet verejnej správy, podnikateľské prostredie, sociálne vplyvy, ako aj vplyvy na životné prostredie a informatizáciu spoločnosti.

Vplyvy právnych noriem na tieto oblasti sa musia uvádzať už v súčasnosti. Podľa SaS však ide často len o odhad, pričom „až s odstupom času spätná kontrola umožní zhodnotiť správnosť týchto očakávaní a odhadov a vytvorí podklad na možnú korekciu schválenej legislatívy do budúcnosti“.

Autori novely pripomínali, že v uplynulej dekáde sa na pôde Európskej komisie začala presadzovať agenda lepšej regulácie.

Gál: Istanbulský dohovor nie je na programe dňa

„V Slovenskej republike bola do legislatívneho procesu zavedená ako jeho obligatórna súčasť ‚doložka vybraných vplyvov‘, v ktorej sú posudzované odhadované vplyvy na rozpočet verejnej správy, podnikateľské prostredie, sociálne vplyvy, vplyvy na životné prostredie, vplyvy na informatizáciu spoločnosti, ako aj vplyvy na služby pre občana,“ upozorňovala SaS, podľa ktorej rovnako dôležitý ako proces tvorby je aj proces následného hodnotenia skutočných vplyvov.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky