Jednou vetou

Vláda odobrila rezortu spravodlivosti novú úpravu justičných čakateľov

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd)

foto: TASR

Vláda SR odobrila na svojom stredajšom rokovaní novelu zákona o sudcoch, zákona o štátnej službe a zákona o Justičnej akadémii, ktoré nanovo upravujú inštitút justičných čakateľov. Tí majú čiastočne nahradiť sudcov odchádzajúcich do dôchodku. Bude ich menej, ako sa očakávalo, odmeny pre ich školiteľov sa však zvýšia.

Kočner Zsuzsovej: Z môjho zaťa urobili mafiána

Predkladaný návrh zákona o sudcoch nanovo a komplexne upravuje inštitút justičného čakateľa, ktorých chcel pôvodne minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) prijať 100. Toto číslo sa však v dôsledku úsporných opatrení, avizovaných ministrom financií Ladislavom Kamenickým (Smer-SD), znížilo na 50.

Justiční čakatelia by mali zaplniť miesta približne 150 až 200 sudcov, ktorí sú už v dôchodkovom veku a môžu tak z justície odísť. Gál uviedol, že slovenská justícia nemá z radov vyšších súdnych úradníkov alebo ľudí, ktorí môžu prísť zvonka, taký potenciál, aby sa sudcovské miesta zaplnili.

„Musíme vychovať justičných čakateľov, ale hovorím, že za takých transparentných okolností, aby tam nebol náznak klientelizmu alebo rodinkárstva,“ dodal minister.

Čaputová kritizuje disciplinárne súdnictvo, inšpiráciu hľadá v Česku

Novelou zákona o sudcoch a prísediacich a novelou zákona o štátnej službe sa má zvýšiť poplatok pre školiteľa justičných čakateľov, ako aj upraviť výberové konanie na funkciu justičného čakateľa.

Ministerstvo chce tak zabezpečiť dostatočné množstvo vhodných adeptov adekvátne pripravených na odborné justičné skúšky a hromadné výberové konania. Tí môžu podľa rezortu nahradiť odchádzajúcich sudcov.

Môže vás zaujímať

FOTO: Odbehol si na pol hodinku