Jednou vetou

Vláda rozhodla o výške poplatkov za skládkovanie aj o tom, kam pôjdu

Ilustračné foto

foto: TASR

Za uloženie tony komunálneho odpadu s menej ako desaťpercentnou úrovňou vytriedenia na skládku sa od januára bude platiť 17 eur. Vyplýva to z nariadenia, ktoré v utorok (6. 11.) schválila vláda. Tento poplatok sa bude každoročne zvyšovať. Príjmy z poplatkov sa rozdelia medzi obce, na ktorých území sa nachádza skládka odpadov alebo cesta k nej (desať percent) a Environmentálny fond.

Pri menej ako desaťpercentnej úrovni vytriedenia komunálneho odpadu sa v roku 2021 bude platiť 26 eur za tonu a v roku 2021 ešte o sedem eur viac. Pri viac ako 60-percentnom vytriedení bude v roku 2019 poplatok sedem eur, o rok neskôr osem eur a o ďalší rok 11 eur. V súčasnosti je poplatok priemerne šesť eur. Nariadenie určuje aj poplatky za uloženie priemyselných odpadov na skládku alebo uloženie odpadov na odkalisko.

Prímy z poplatkov Environmentálny fond ďalej rozdelí medzi obce bez skládky (70 percent) a firmy, ktoré podnikajú v odpadovom hospodárstve (30 percent). Tieto firmy môžu získať aj príspevok z príjmov za uloženie priemyselných odpadov. O ten sa môžu uchádzať aj spoločnosti, ktoré chcú znížiť produkciu odpadu.

Práve sa deje – súd chystá rozsudok: Prokurátor navrhuje pre Ladislava Bašternáka väzbu a odňatie majetku

Nariadenie určuje aj úroveň vytriedenia, ktorú musí obec splniť, aby sa o príspevok z Environmentálneho fondu mohla uchádzať. Pre rok 2019 je to 30-percentná úroveň vytriedenia, pre rok 2020 33-percentná a pre rok 2021 a nasledujúce roky 35-percentná. Prostriedky môže obec využiť napríklad na podporu komunitného kompostovania alebo výstavbu zberného dvora.

Výška poplatkov bola pôvodne súčasťou návrhu zákona o poplatkoch za uloženie odpadov, ktorý koncom októbra podpísal prezident. Zmena nastala pre potrebu väčšej flexibility pri potrebných zmenách, zdôvodňuje Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR v predkladacej správe.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky