Jednou vetou

Vláda schválila návrh spolupráce s krajinami EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany

Minister obrany SR Peter Gajdoš

foto: TASR

Slovensko bude naďalej spolupracovať s krajinami Európskej únie (EÚ) v oblasti bezpečnosti a obrany. Vláda v stredu schválila Národný plán vykonávania účasti Slovenskej republiky v Stálej štruktúrovanej spolupráci EÚ (PESCO).

Predsedníctvo Slovenska v OBSE bude stáť na troch prioritách

„PESCO je implementáciou obranno-bezpečnostných aspektov Globálnej stratégie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Európskej únie a predstavuje nástroj na posilnenie spolupráce zúčastnených členských štátov EÚ v oblastiach budovania obranných a vojenských spôsobilostí,“ ozrejmil rezort obrany.

Krajiny Únie v rámci nej spolupracujú aj v oblasti výšky investičných výdavkov na obranné prostriedky, harmonizácie obranného plánovania, spolupráce v európskych programoch vyzbrojovania či interoperability, pružnosti, schopnosti nasadenia ozbrojených síl zúčastnených štátov a ďalších.

Participácia v rámci PESCO má podľa rezortu obrany viesť tiež k posilneniu európskeho piliera Organizácie Severoatlantickej zmluvy.

Rezort doplnil, že plnenie predmetných záväzkov si bude vyžadovať medzirezortnú spoluprácu, koordináciu a angažovanosť.

Europoslanec sa obul do ministerky pôdohospodárstva: Je neschopná!

S ministrom obrany by mali na základe uznesenia vlády pomáhať pri plnení povinností aj minister dopravy, hospodárstva, ministerka školstva, ale aj minister zahraničných vecí.

Z návrhu vyplýva, že schválený dokument má minister obrany predložiť Sekretariátu PESCO do 10. januára 2019. Minister by mal tak prijímať opatrenia s cieľom plniť záväzky vyplývajúce z účasti Slovenska v PESCO.

Robiť tak má v súlade s predloženými a schválenými dokumentmi, pričom bude každoročne vláde predkladať informáciu o plnení záväzkov vyplývajúcich z účasti Slovenska na tejto spolupráci.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky