Jednou vetou

Vláda schválila uznávanie dokladov o vzdelávaní s Čínskou ľudovou republikou

Ilustračné foto

foto: TASR

Rezort školstva by mal s Čínskou ľudovou republikou uzavrieť dohodu, ktorá sa bude zaoberať uznávaním vysokoškolských diplomov, vysvedčení a akademických titulov. V utorok to počas svojho rokovania schválila vláda.

Dohoda reaguje na súčasný proces vzájomného uznávania dokladov o vzdelávaní medzi oboma krajinami. „Je predpokladom na jeho zjednodušenie v prípade akademického uznávania, teda na účely pokračovania v ďalšom štúdiu v oboch štátoch,“ uvádza sa v predkladanom materiáli z dielne rezortu školstva.

Počet nových prípadov HIV infekcie vlani stúpol

Uzavretie dohody bolo iniciované čínskou stranou za účelom rozvoja spolupráce v oblasti vzdelávania, vedy, výskumu a taktiež za účelom podpory mobility talentov medzi oboma krajinami. Čínsky partner oslovil rezort školstva v roku 2016 s požiadavkou o začatie rokovania o návrhu dohody medzi SR a Čínskou ľudovou republikou o vzájomnom uznávaní rovnocennosti dokladov o vzdelávaní v oblasti vysokoškolského vzdelávania.

V rámci dohody sú zadefinované požiadavky, ktoré musia spĺňať čínski študenti pre prijatie na slovenské vysoké školy a slovenskí študenti pre prijatie na čínske vysoké školy. Popisujú sa aj jednotlivé vysokoškolské diplomy a vysvedčenia, ktoré môžu študenti získať v SR a v Čínskej ľudovej republike.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky