Jednou vetou

Vláda vyhlásila mimoriadnu situáciu na území celého Slovenska

Koronavírus COVID-19 momentálne ohrozuje celý svet

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Mimoriadna situácia bude platiť od štvrtka 12. marca od šiestej hodiny rannej. V stredu na Slovensku potvrdili tri nové prípady ochorenia na koronavírus.

Vláda v stredu vyhlásila mimoriadnu situáciu na území celého Slovenska. Kabinet tak urobil v súvislosti s ohrozením verejného zdravia II. stupňa z dôvodu ochorenia Covid-19 spôsobeným koronavírusom Sars-CoV-2 na území Slovenskej republiky. Návrh predložili predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) a ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD). „Na základe toho, ako sa vyvíja situácia a že nechceme čakať, kým sa veci zhoršia, reagovať až ex post, sme sa rozhodli, že od zajtra 12. marca od šiestej hodiny rannej bude na celom území vyhlásená mimoriadna situácia,“ uviedol premiér. Ako dodal, vláda tak jednomyseľne rozhodla v zmysle príslušných zákonov a predpisov. „Vyhlásením mimoriadnej situácie môže vláda a príslušné štátne orgány použiť ustavenia zákona, ktoré inak použiť nemôže, napríklad niektoré rozhodnutia sa v tomto čase nebudú riadiť správnym konaním, dodržiavaním lehôt, odvolaním a podobne,“ informoval.

Zistia kto a kde bol v zahraničí

Ako Pellegrini uviedol, v rámci mimoriadnej situácie budú štátne organizácie riešiť situáciu s koronavírusom formou príkazov a nariadení, a nie správnym konaním, ktoré má dlhý a byrokratický proces. Štát a vláda tak budú môcť vynútiť plnenie dodávok tovarov alebo služieb od konkrétnych organizácií na území SR. „Chceme, aby boli firmy povinné dodať nám tovar, ak ho majú,“ konštatoval premiér. Ako pripomenul, mobilní operátori vedia poskytnúť detailné informácie o tom, kto, v akom čase a ako dlho sa nachádzal v zahraničí. „Preto nikomu neodporúčam po návrate klamať, že bol niekde inde a neodporúčam zatajovať túto informáciu, lebo môže podliehať pokute. Radšej chceme dopredu robiť viac, vždy je to lepšie urobiť predtým a možno čeliť kritike, že sme príliš prísni, ako následne reagovať na kolaps slovenského zdravotníctva a nemožnosť poskytnúť pomoc všetkým, ktorí nakoniec môžu ochorieť,“ dodal. Požiadal, aby všetci strpeli tieto opatrenia.

 

Nákupné centrá zatiaľ nezatvoria

Ako predseda vlády uviedol, do práv občana by štát mohol vstúpiť, až keď sa vyhlási núdzový stav. O otváracích hodinách vo veľkých nákupných centrách môže rozhodnúť zastupiteľstvo mesta, avšak je to zdĺhavý proces.

Rozhodnúť sa môžu podľa Pellegriniho aj majitelia týchto centier. Tvrdí, že centrá by mohli zvážiť, či nechajú otvorené do 21:00 alebo skrátia otváracie hodiny do 19:00. Nechcel by však robiť extrémne zásahy, ktoré by nepriniesli želaný efekt a spôsobili by len ekonomické škody. Ako premiér poznamenal, Slovenská akadémia vied by cez svoj virologický ústav vedela otestovať zhruba 500 vzoriek denne.

Potvrdiť by sa to malo zajtra počas zasadnutia krízového štábu. Pellegrini tiež informoval, že vláda bude musieť kontaktovať primátorov krajských miest a županov, aby v krajoch, kde sa nachádzajú najväčší zamestnávatelia a fabriky, vopred konzultovali s predstaviteľmi situáciu, ktorá nastane po plošnom uzavretí škôl. „Aby sa fabriky dokázali prispôsobiť prípadnému výpadku pracovnej sily tak, aby výroba nebola obmedzená,“ dodal. Premiér tiež informoval, že sa podarilo identifikovať firmu, ktorej patrí kontajner zastavený na hraniciach. Nemecko zajtra vydá povolenie a daný kontajner uvoľní. Akonáhle zistia, že sa materiál v kontajneri hodí štátu, musí ho firma predať štátu a nie súkromným firmám.

Režim v Nemocniciach

Dnes bol tiež vydaný pokyn, aby nemocnice vypracovali plány zmeny svojho fungovania tak, aby vedeli pripraviť niektoré oddelenia, ktoré dnes slúžia na liečenie iných diagnóz, na infekčné oddelenia.

Pripravili by sa na manažment operačných sál. Plánované operácie sa budú musieť odkladať až vtedy, keď budú potrebovať lôžka. „Nebol vydaný plošný zákaz alebo zastavenie plánovaných operácií. Nemocnice sa majú nachystať,“ povedal Pellegrini. Ako dodal, v každom kraji je jedno špeciálne vybavené vozidlo na odber vzoriek.

ČO TREBA VEDIEŤ O KORONAVÍRUSE

ČO TREBA VEDIEŤ O KORONAVÍRUSE

Uverejnil používateľ Peter Pellegrini Streda 11. marca 2020

 

Ako s ochrannými prostriedkami

Ako popoludní povedal Pellegrini po prerušení rokovania vlády, pri vyhlásení mimoriadnej situácie by mala vláda právomoc prijať ďalšie opatrenia, nielen vo vzťahu k rozdeľovaniu ochranných prostriedkov zo skladu Štátnych hmotných rezerv, ale aj zabezpečenia ďalšieho materiálu, ktorý potrebujú kúpiť a môže sa nachádzať na území Slovenska. „Vláda nemôže byť v pozícii, že sa bude doprosovať niekomu, či nám niečo predá. Na základe vyhlásenia mimoriadnej situácie si vynútime dodanie určitého zdravotníckeho materiálu od slovenských firiem,“ konštatoval premiér.

Čo je mimoriadna situácia

Vláda vyhlasuje a odvoláva mimoriadnu situáciu pre ohrozené územie alebo pre územie, kde vznikla mimoriadna udalosť. Cieľom vyhlásenia mimoriadnej situácie je utvoriť podmienky na prijatie nevyhnutných opatrení na zamedzenie a zmiernenie následkov takejto mimoriadnej udalosti. Ministerstvo vnútra na svojej webovej stránke definuje mimoriadnu situáciu ako obdobie ohrozenia alebo pôsobenia následkov mimoriadnej udalosti na život, zdravie alebo majetok. „Mimoriadnou udalosťou sa v našich podmienkach rozumie živelná pohroma, technologická havária, teroristický útok alebo kumulácia ich účinkov – katastrofa,“ uvádza rezort vnútra. Dodáva, že najčastejšími mimoriadnymi udalosťami, ktoré každoročne postihujú SR, sú povodne, veterné smršte a snehové kalamity. Menej častými sú technologické havárie sprevádzané výbuchmi a rozsiahlejšie požiare.

KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU: Noví pacienti, zatvorené školy a inštitúcie

V stredu pribudli nové prípady

Na Slovensku sú potvrdené ďalšie tri prípady ochorenia na koronavírus. Po prerušení rokovania vlády to uviedol premiér Peter Pellegrini s tým, že oficiálne je u nás nakazených 10 ľudí. Aktuálne je otestovaných viac ako 600 vzoriek. „Traja noví pacienti, u ktorých bol potvrdený výskyt koronavírusu, boli v kontakte s rodinou v Kittsee,“ uviedol. Táto rodina je v súčasnosti v domácej karanténe, rovnako ako tri nové prípady, nakoľko podľa premiéra nemajú príznaky, ktoré by si vyžadovali hospitalizáciu. „Sú to potvrdené kontakty, ktoré sme získali na základe preverovania úzkych kontaktov tých prvotných ľudí, ktorí nákazu na Slovensko zaniesli,“ konštatoval premiér.

Pravoslávni tiež rušia verejné omše

Pravoslávna cirkev ruší bohoslužby konané za účasti širšej verejnosti do 23. marca. Agentúru SITA o tom informovalo Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove. Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) označil za sebecké, že pravoslávna cirkev najprv nechcela zrušiť verejné konanie omší.

V usmernení ÚVZ SR 11. marca k usporadúvaniu nevyhnutných cirkevných obradov sú vydané následovné pokyny. „Usporiadať iba tie obrady, ktoré nie je možné odložiť. Tam, kde je to možné, prednostne usporadúvať obrady v exteriéroch. Obrady usporadúvať iba pre skupiny s čo najmenším počtom osôb. Z obradov úplne vylúčiť osoby, ktoré majú nariadenú karanténu alebo akékoľvek príznaky respiračného infekčného ochorenia. Ak sa nevyhnutné obrady budú konať, je potrebné dodržiavať odstupy medzi osobami, ktoré nie sú z jednej domácnosti (vzdialenosť 1,5 m), dodržiavať respiračnú etiketu (kašľať, kýchať do vreckovky, resp. do lakťového ohybu), nepodávať si ruky, vykonávať ich dezinfekciu. Je potrebné vykonávať častú dezinfekciu priestorov, hlavne dotykových plôch, podláh, predmetov, kľučiek a podobne,“ píše sa v usmernení.

❗️Je dôležité čerpať informácie z overených zdrojov, najmä, ak ide o ochranu zdravia. ➡️ Ak hľadáte informácie o…

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Streda 11. marca 2020

Výroba ochranných rúšok

Minimálne 20-tisíc ochranných rúšok denne budú vyrábať v bánovskej textilnej spoločnosti Zornica Banko Fashion, aby zabezpečili nedostatok ochranných pomôcok v boji so šíriacou sa epidémiou nového koronavírusu. Na podvečernom brífingu po rokovaní na úrade vlády to vyhlásil generálny riaditeľ spoločnosti Igor Maukš s tým, že dnes do Bánoviec nad Bebravou doručili prvú dodávku materiálu, ktorá postačí na výrobu viac ako 1,2 milióna kusov rúšok.

Premiér Peter Pellegrini avizoval záujem zo strany bánovskej textilky na pondelkovom rokovaní ústredného krízového štábu. Dnes popoludní plánoval do Bánoviec nad Bebravou pricestovať osobne, nakoniec plány zmenil a zástupcovia firmy vycestovali do hlavného mesta.

Filharmónia ruší koncerty

Slovenská filharmónia (SF) prekladá alebo ruší koncerty, ktoré boli naplánované do 24. marca. Postupuje tak v súvislosti s prevenciou voči šíreniu koronavírusu a na základe rozhodnutia Ústredného krízového štábu SR o zákaze organizovania kultúrnych podujatí. Pokladnica SF je zatvorená od utorka 10. marca, otvoria ju opäť v pondelok 23. marca od 9:00.

Prevencia na súdoch

Preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu prijali aj Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR a súdy. Opatrenia platia do 23. marca a prijali ich počas zasadnutia Krízového štábu pod vedením jeho predsedu, ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd). Zúčastnil sa na ňom aj zástupca Úradu verejného zdravotníctva SR.

❗️Slovensko je dva týždne bez hromadných podujatíÚstredný krízový štáb SR v súvislosti so šíriacim sa ochorením…

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Utorok 10. marca 2020

 

Môže vás zaujímať

Pellegrini má obavy, že sa špeciálnym prokurátorom stane Daniel Lipšic