Vládna moc si robí z opozície iba štatistov, vyhlásil Krajčí

Poslanec NR SR Marek Krajčí

Foto: TASR

Vládna moc si z opozície robí len štatistov. Vyhlásil to poslanec Národnej rady SR a tieňový minister zdravotníctva OĽaNO Marek Krajčí v diskusii o zákone o zdravotnej starostlivosti, ktorý prezident SR Andrej Kiska vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie.

Nepozdával sa mu spôsob, akým plénum pretlačilo zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky pre zamestnávateľov.

To sa nepáči ani opozícii, ktorá to už kritizovala predtým a kritizuje opäť. Krajčí zdôraznil, že to nie je prvýkrát, čo ministerstvo zdravotníctva presadilo do zákona zásadné zmeny cez poslanecký pozmeňujúci návrh. Tým obišlo riadny legislatívny proces a neprebehla dlhšia odborná verejná debata. Poslanci o zmenách hovorili iba chvíľu v parlamente.

Liberáli nepodporia zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky

„Zneužívate inštitút pozmeňujúceho návrhu. Zákony treba prijímať tak, aby sme v čo najväčšej miere umožnili pripomienkovanie verejnosťou,“ obrátil sa na predstaviteľov vlády Krajčí. Postup, ktorý zvolilo ministerstvo, keď ani poslanci nemali dosť času si preštudovať zásadné zmeny z pozmeňováku, prirovnal k podpisovaniu zmluvy.

„Je to, ako keď vám dajú zmluvu, ktorú máte podpísať. Kto z vás sa uspokojí s tým, že vám strana, ktorá chce, aby ste podpísali, v skratke vysvetlí, o čom je zmluva? My sme v takej situácii pri hlasovaní. Vládna moc z nás takto robí štatistov. Mám pocit, že takýmto spôsobom si z ľudí robíte posmech,“ doplnil Krajčí, ktorý opätovne kritizoval aj zavedenie možnosti doplnkových ordinačných hodín. Toto opatrenie považuje za nesystémové.

Je to brutálne zneužite legislatívneho procesu, myslí si Mihál

Šéf parlamentného zdravotníckeho výboru Štefan Zelník z SNS ho upozornil, že prezidentove pripomienky sa netýkajú doplnkových ordinačných hodín. V súvislosti s odvodovou odpočítateľnou položkou uviedol, že v minulosti, keď ju zavádzali, to bol nesystémový krok. Zelník je rád, že sa systém odpočítateľnej položky mení. „Je to správne, aby príjmy do zdravotných poisťovní prichádzali tak, ako prichádzať majú,“ vysvetlil.

Krajčího sa pýta, či je za to, aby sa zvyšovanie miezd robilo na úkor príjmov do zdravotnej poisťovne. Podľa Zelníka to nie je správne. „Ja som za zvyšovanie miezd, ale nemôže to ísť na úkor financovania zdravotníctva,“ vyhlásil Zelník.

Môže vás zaujímať

Kalavská priznala, že demisiu nepodala len pre stratifikáciu