Jednou vetou

Vlani sa podarilo zabrániť hrozbám teroristického činu, tvrdí Fedor

Poslanec Národnej rady SR z klubu Mosta-Híd Martin Fedor

foto: TASR

Slovenským tajným službám sa minulý rok podarilo zabrániť hrozbám teroristického činu na našom území. Novinárom to povedal poslanec koaličnej strany Most-Híd a exminister obrany Martin Fedor. Plénum rokovalo o činnosti Vojenského spravodajstva (VS) a Slovenskej informačnej služby (SIS) v utajenom režime takmer štyri hodiny.


„Boli tam náznaky, že dokonca ani Slovensko, podobne ako zvyšok sveta, nie je imúnne voči hrozbám, ktoré sa terorizmu týkajú. Došlo k zabráneniu prenikania nejakých elementov, ktoré by mohli podporovať teroristický útok či terorizmus aj na našom území. Tak ako uviedli šéfovia tajných služieb, bolo to o tom, že dokázali účinne zabrániť hrozbám terorizmu,“ povedal Fedor.

Podpredseda SaS a exminister obrany Ľubomír Galko však novinárov upozornil, že nešlo o reálnu teroristickú hrozbu, ale o známy hoax šírený na internete o tom, že na vianočných trhoch hrozí útok. „Ja som to nepochopil ako Martin Fedor. Počul som vyjadrenie o tom, že po Slovensku lietal hoax o teroristickom útoku, a tak bol aj vyhodnotený. Bola to skôr úsmevná príhoda,“ ozrejmil.

Nebol to len odpočet práce

Fedor správy od VS a SIS považuje za štandardný prehľad ich činnosti. „Za podstatné pokladám, že to nebol len čisto odpočet práce. Boli tam aj priority spravodajských služieb. A to dôraz na nový typ operácií spravodajského typu, ktorými sa často vedú nové druhy konfliktov vo svete,“ povedal.

Mobil novinárky Holcovej bol primeraným spôsobom zabezpečený, uvádza ÚŠP

Na otázku, či SIS mapovala aj taliansku mafiu na východe Slovenska, Fedor konkrétne neodpovedal. „Tajné služby efektívne mapujú činnosť kartelov na Slovensku, boli popísané spôsoby a možnosti, ako sa snažili prenikať aj do vyšších miest štátu. Verím, že spravodajské zdroje môžu byť využité k tomu, aby sa takéto prenikanie dokázalo zastaviť,“ poznamenal.

Otázku, či Slovensko mohlo vedome spolupracovať na zavlečení vietnamského podnikateľa do vlasti, Fedor zodpovedať nevie. „To, čo počúvam, mi nedáva dostatok pohodlia na to, aby som vyjadril svoj názor,“ dodal.

Konajú tajné služby duplicitne?

Galko ohľadom oboch tajných služieb poznamenal, že je viacero sfér, v ktorých konajú duplicitne, a to v oblasti boja proti terorizmu, kybernetickej bezpečnosti a v boji proti nelegálnej migrácii. Pri lepšej deľbe práce by tu bol podľa neho priestor na šetrenie.

Galko: NBÚ dordžal zákon, Jasaň však znemožnil ďalšie preverovanie

Ľubomír Galko patril medzi poslancov, ktorí sa šéfa SIS Antona Šafárika na taliansku mafiu u nás pýtali. „Dozvedeli sme sa, že tie informácie od SIS prúdili roky. Služba teda tvrdí, že na to upozorňovala, príjemcovia správ buď čušia alebo hovoria, že to nevedeli. Ja nemám dôvod SIS neveriť,“ uistil.

Milan Krajniak (Sme rodina) vyhlásil, že správy o činnosti SIS a VS za minulý rok boli opäť ako cez kopirák. „Nie je tam nič také, čo by nemohla vedieť verejnosť, pre mňa tam nič výživné nebolo,“ povedal.

Kauzy talianskej mafie a Vietnamca nerozoberali

Na kauzy ako talianska mafia na východe Slovenska resp. na únos Vietnamca sa Krajniak nepýtal. „My sme k tomu mali špeciálne utajené výbory, kde sme dostali dostatok informácií. Nemám zatiaľ informáciu, že by zlyhali tajné služby. Informovali o svojich zisteniach, ale či mali vedieť ešte viac, to posúdiť neviem. Ale informovali o niektorých súvislostiach,“ uistil.

Vietnamský veľvyslanec oznámil, že unesený podnikateľ nebol nikdy v SR

Podľa Krajniaka pri kauze zavlečenia vietnamského podnikateľa treba vidieť dve veci. „Jednou je výmena informácií a spolupráca medzi slovenskou a nemeckou políciou, a tá bola. Mňa osobne ten časový sled udalostí a vzájomného informovania sa presvedčil o tom, že minimálne vedome sa slovenská strana na ničom nelegálnom nepodieľala. O komunikácii tajných služieb neviem, o tom nás neinformujú,“ dodal Krajniak.

Predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák zase tvrdí, že obe správy boli prednesené bez veľkých námietok a komentárov. To, čo o nich povedal Krajniak, označil Bernaťák za jeho názor a komentovať ho nechcel. „Ja som si správy vypočul. Čo bolo predmetom neverejného rokovania, však nemôžem hovoriť. Cítim sa v tejto krajine bezpečne,“ uzavrel.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky