Jednou vetou

Vo funkcii sudcu končí Radačovský, ktorý rozhodoval v spore Kisku

Sudca Okresného súdu v Poprade Miroslav Radačovský

foto: TASR - Adriána Hudecová

Sudca Miroslav Radačovský, ktorý rozhodoval v spore prezidenta Andreja Kisku o pozemky vo Veľkom Slavkove, sa vzdáva funkcie.

Sudca Miroslav Radačovský z popradského okresného súdu minulý týždeň rozhodol v kauze pozemkov vo Veľkom Slavkove, v ktorej vystupoval aj prezident Andrej Kiska. Sudca rozhodol v prezidentov neprospech.

Kiska prehral spor o pozemky vo Veľkom Slavkove

Pre médiá neskôr hovoril o tom, že na mieste prezidenta by skončil. „Keby ja som bol prezidentom republiky a sudca, ktorýkoľvek iný, by zistil všetky skutočnosti a súvislosti tak ako ja, vzdám sa funkcie prezidenta republiky, nebudem sa uchádzať o žiadnu inú politickú funkciu, odídem do štátu, kde sa cítim dobre, napríklad do Spojených štátov amerických alebo Izraela a pozor, tým nechcem tvrdiť, že si vysoko nevážim americký alebo židovský národ, ale takto by som konal ja,“povedal Radačovský.

​Za svoje vyjadrenia si odniesol vlnu kritiky od verejnosti, prezident ale aj ministra spravodlivosti. Podľa inofmrácií Plus 7 dní sa napokon funkcie rozhodol vzdať samotný sudca.

Vyjadrenia sudcu Radačovského preskúma aj predsedníčka Súdnej rady SR

„Vo veci som postupoval objektívne, nestranne a som presvedčený, že rozhodol som zákonne a v súlade so zásadou spravodlivosti…. v rámci sebareflexie  čestne prehlasujem, že po vypracovní rozsudku v tejto veci, t.j. po uplynutí lehoty 30 dní, písomne oznámim prezidentovi republiky, že sa vzdám funkcie sudcu,“cituje Plus 7 dní z údajného listu, ktorý poslal sudca ministrovi spravodlivosti Gáborovi Gálovi.

Kontroverzný sudca

So sudcom Radačovským je spojená aj drogová kauza. V jeho aute našli v lete 1999 pri cestnej kontrole 18 skladačiek so 16,8 gramami kokaínu a nelegáne držanú zbraň.

Súdny spor sa ťahal 12 rokov, počas ktorých ho žilinský súd trikrát uznal vinným. Súd ho napokon v roku 2012 oslobodil. Ako vtedy uviedla hovorkyňa súdu, skutky v konkrétnej situácii neboli trestnými činmi.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky