Jednou vetou

Vo štvrtok budú opäť zhromaždenia Za slušné Slovensko

obrázok: niejenamtojedno.sk
Iniciatíva Za slušné Slovensko opäť zvoláva verejné zhromaždenia. Organizátori Za slušné Slovensko nie sú spokojní s krokmi nového ministra vnútra Tomáša Druckera, ktorý stále neodvolal policajného prezidenta Tibora Gašpara. Znovu preto zvolávajú zhromaždenia. Pozrite si, kde všade budú.

„Vo štvrtok uplynie 10 dní od vyslovenia dôvery vláde a napriek tomu nevidíme jasný signál, že nová vláda to myslí so snahou o obnovenie dôvery vážne. Miesto toho počúvame o potrebe zorientovať sa v tom, čo je nám všetkým jasné,“ píšu v stanovisku organizátori z iniciatívy Za slušné Slovensko.  

Prvý krok, ktorý očakávajú od ministra vnútra Tomáša Druckera, je odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara. „Kým tento krok neurobí, tak to nevnímame ako signál v obnovenie dôvery vo vedenie ministerstva vnútra a v systémové zmeny,“ povedal jeden z organizátorov protestov Juraj Šeliga s tým, že ich minister Drucker včera pozval sa stretnutie. Zástupca organizátorov to odmietli. S ministrom sa nestretnú, kým neodvolá Gašpara.

Minister Drucker zatiaľ nepovedal, kedy a či Gašpara odvolá. Požiadal o viac času, aby našiel jeho prípadného nástupcu. Nemôžem poveriť osobu, ktorú nepoznám a v priebehu dvoch týždňov bude ešte viac nedôveryhodná,“ povedal nedávno minister Drucker pre médiá.

„Pán Drucker tvrdí, že potrebuje čas na rozhodnutie o novom policajnom prezidentovi. Ak politici boli schopní vytvoriť novú vládu za dva dni, tak nerozumieme výhovorke pána Druckera, že nevie nájsť nového policajného prezidenta v radoch slušných policajtov, a to v priebehu pár dní,“ píšu vo vyhlásení organizátori. Ak sa podľa nich chce naozaj snažiť o obnovenie dôvery verejnosti v nezávislé vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ako aj káuz, na ktoré Ján poukázal, tak odvolanie Gašpara, jasné systémové zmeny v policajnej inšpekcii a odpolitizovanie vedenia polície sú prvé nevyhnutné kroky, k tomu, aby sa Drucker vôbec mohol uchádzať o dôveru verejnosti.

Minister Drucker tvrdí, že študuje štatistiky o výkonnosti policajného šéfa Tibora Gašpara a že „mnohé ukazovatele sa zlepšujú.“ Trasparency International Slovensko mu preto ponúka čísla o výsledkoch boja proti korupcii od roku 2012, keď nastúpil do čela polície.

Zhromaždenie za slušné Slovensko bude v Bratislave vo štvrtok 5. apríla 2018 o 17:00 hod na Námestí SNP.

mapa protestov, koláž: hlavne.sk

Podobné zhromaždenia budú aj v Česku, Amsterdame, Berlíne, Dubline, Manchesteri, Palo Alto, Sheffielde či v Štokholme.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky