Jednou vetou

Vo veku 81 rokov zomrela významná slovenská osobnosť, vedec a člen SAV

Vo veku 81 rokov zomrel slovenský vedec a dlhoročný člen Slovenskej akadémie vied (SAV) Anton Janitor. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková. Posledná rozlúčka bude v piatok (19. 7.) v Bratislave.

Anton Janitor bol odborníkom v oblasti fytopatológie a mykológie, pochádzal z Malej Idy v okrese Košice. Absolvoval štúdium na Vysokej škole poľnohospodárskej v Prahe a od roku 1960 pracoval v Slovenskej akadémii vied. Bol nositeľom viacerých ocenení na Slovensku i v Českej republike.

Zomrel bývalý hráč Košíc Imrich Lukáč

Janitor bol autorom dvoch monografií a štyroch kapitol v odborných knihách. „Získané vedecké poznatky postupne publikoval v 182 pôvodných vedeckých a odborných publikáciách doma i v zahraničí. V tlači, rozhlase a televízii publikoval viac ako 1200 populárno-vedeckých príspevkov. Aj vďaka tomu získal štyrikrát Cenu SAV za popularizáciu vedy, Cenu ministra životného prostredia SR a ďalšie vedecké ocenenia,“ priblížila Hucáková.

Ako prvý začal podľa jej slov študovať otázky fotobiológie fytopatogénnych húb. „Experimentálne rozpracoval metódy vplyvu elektromagnetického žiarenia v oblasti viditeľnej a ultrafialovej, röntgenového a gama žiarenia na morfogenézu a fyziológiu viacerých rodov húb,“ ozrejmila.

Pôsobil na popredných univerzitách a výskumných ústavoch v Kanade, Francúzsku, Kórei, Kube, Rusku a Poľsku, kde sa zapojil do výskumu hubových ochorení obilnín, ovocných drevín a cukrovej trstiny. Podieľal sa na rozvoji vedeckej, ako aj praktickej mykológie na Slovensku tým, že inicioval a zaslúžil sa o založenie Slovenskej mykologickej spoločnosti pri SAV.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky