Jednou vetou

Voči exšéfovi Štátnych hmotných rezerv Kičurovi vzniesli obvinenia

Šéf Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura počas príchodu na zasadnutie Ústredného krízového štábu v hoteli Bôrik, Bratislava, 12. marec 2020.

Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Kajetán K. čelí obvineniam z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku a z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti

Polícia v rámci vyšetrovania prípadu s krycím názvom „Rezervy“ vzniesla obvinenia voči bývalému šéfovi Štátnych hmotných rezerv SR Kajetánovi K. Policajný zbor SR o tom informoval na sociálnej sieti.

„Dňa 21.apríla vo veci s názvom ‚Rezervy‘ bolo vznesené obvinenie K. K. za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku a za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti,“ informovala polícia. Dodala, že vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie a úkony smerujúce k náležitému objasneniu skutkového stavu v predmetnej veci nie je možné poskytnúť ďalšie informácie.

Prokurátor zároveň pre obvineného žiada väzbu. „Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR predložil generálnemu prokurátorovi SR podnet na podanie žiadosti o vydanie súhlasu na vzatie do väzby JUDr. K. K. Ústavnému súdu SR. Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár sa s týmto návrhom stotožnil a zaslal ho Ústavnému súdu SR,“ potvrdila pre agentúru SITA hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.O možnosti väzobne stíhať Kajetána K. tak bude rozhodovať najskôr Ústavný súd SR. Ak ten vydá súhlas, o vzatí do väzby obvineného rozhodne Špecializovaný trestný súd.

Razia NAKA u bývalého šéfa štátnych hmotných rezerv | Facebook Polícia SR

Národná kriminálna agentúra od utorňajšieho rána vykonávala zaisťovacie úkony v Žilinskom a Banskobystrickom kraji v súvislosti s korupčnou trestnou činnosťou z prostredia Správy štátnych hmotných rezerv SR. Podľa medializovaných informácií robili policajti prehliadku v dome Kajetána K. aj jeho otca.

Kajetán K. ešte v druhej polovici marca v súvislosti s uzatvorenými zmluvami na dodávku zdravotníckych pomôcok vypovedal na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA). Zároveň odmietol obviňovanie z korupčného správania v súvislosti s nákupom rýchlotestov na koronavírus aj s nákupom dvoch bytov v centre Bratislavy jeho synom.

Ako uviedol na tlačovej besede pred tým, než ho vláda Igora Matoviča odvolala z funkcie, test obstarávaný za zhruba 25 eur za kus je odporúčaný Svetovou zdravotníckou organizáciou a jeho cena sa pohybuje od 20 do 40 eur za kus.

FOTO: Razia NAKA u bývalého šéfa štátnych rezerv Kičuru

Ústavnému súdu SR dnes bola doručená žiadosť o súhlas na vzatie do väzby pre sudcu Kajetána K. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ústavného súdu Martina Ferencová s tým, že pridelená bola sudcovi spravodajcovi Ladislavovi Duditšovi. „Ústavnému súdu Slovenskej republiky bola 22. apríla o 13:50 doručená žiadosť generálneho prokurátora o súhlas na vzatie do väzby sudcu K.K. Predmetné konanie je vedené na ústavnom súde pod evidenčným číslom spisu Rvp 838/2020. Vec bola náhodným elektronickým prideľovaním spisov pridelená sudcovi spravodajcovi Ladislavovi Duditšovi,“ uviedla Ferencová.

Ako ďalej dodala, predseda ústavného súdu zvolal na 15:00 neverejné zasadnutie pléna, ktoré vec prerokuje a rozhodne, pričom umožní osobe, ktorej sa žiadosť týka, aby sa k nej vyjadrila. „Po zasadnutí pléna ústavného súdu sa uskutoční brífing, na ktorom sa predseda ústavného súdu vyjadrí k rozhodnutiu pléna v danej veci,“ dodala Ferencová. Polícia v rámci vyšetrovania prípadu s krycím názvom „Rezervy“ vzniesla obvinenia voči bývalému šéfovi Štátnych hmotných rezerv SR Kajetánovi K. za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku a za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky