Jednou vetou

Vojenské riešenie v súvislosti s KĽDR je stále nepravdepodobné, tvrdí analytička

Americký prezident Donald Trump a vodca KĽDR Kim Čong-un

Foto: archívne, TASR/AP

Bezprostrednými príčinami dnešného testu rakety stredného doletu, ktorý uskutočnila Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR), môžu byť podľa riaditeľky Inštitútu ázijských štúdií Lucii Husenicovej predchádzajúce vyjadrenia juhokórejského prezidenta Moon Jae-ina a amerického ministra zahraničných vecí Rexa Tillersona.

„Juhokórejský prezident vo svojom prejave (17.8.)stanovil tzv. červenú čiaru (red line) vo vzťahu k severokórejskému jadrovému a raketovému programu. Je ňou dokončenie vývoja medzikontinentálnej balistickej rakety vyzbrojenej jadrovou náložou. Táto hranica je však diskutabilná, keďže americké tajné služby priniesli správu, že KĽDR má túto schopnosť, a teda umiestniť miniaturizovanú nálož do hlavice rakety – táto správa však nebola potvrdená,“ uviedla pre TASR Husenicová.

Minister Tillerson sa počas uplynulého víkendu podľa analytičky vyjadril, že zastavenie raketových testov po prijatí poslednej rezolúcie vníma ako signál pre zmierňovanie napätia a otvorenie možnosti rokovaní v budúcnosti. Zároveň ale dodal, že cieľom je odstránenie severokórejského jadrového programu, čo ale KĽDR dlhodobo odmieta.

Podľa analytičky je pravdepodobné, že ako Rusko, tak i Čína upozornia na to, že je potrebné test vnímať v kontexte prebiehajúcich cvičení, ktorých nekonanie oba štáty navrhovali ako protiváhu za zastavenie severokórejských raketových testov. Možné sú podľa nej i diskusie o potrebe posilnenia protiraketovej obrany ako v Japonsku, tak i v Južnej Kórei. „Vojenské riešenie je však stále nepravdepodobné,“ dodala.

Dnešný test rakety stredného doletu uskutočnila KĽDR krátko pred 6.00 h miestneho času. Podľa prvých odhadov išlo o raketu Hwasong-12, ktorá letela vo výške 550 metrov a preletela 2700 kilometrov. Rozdelila sa na tri časti a dopadla do severného Tichého oceánu. Odpálená bola zo základne Sunan, ktorá sa nachádza v blízkosti pchjongjanského letiska.

Môže vás zaujímať

Kiskove obvinenie zrazu nie je žiadnym problémom pre budúcu koalíciu