Jednou vetou

Zmeny kvôli Ficovi a Kresákovi. Voľba kandidátov na ústavných sudcov sa presúva

Národná rada Slovenskej republiky

Foto: TASR

Voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR bude až začiatkom februára. Rozprava predchádzajúca voľbe sa presúva z pôvodne plánovaného 30. januára na 6. februára. Navrhol to predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (Smer-SD), plénum to odobrilo.

Kandidáti na Ústavný súd: Fica takmer roztrhali a podraz od Žitňanskej

K presunu dochádza pre situáciu, ktorá vznikla po tom, čo ústavnoprávny výbor pri predsedovi Smeru-SD Robertovi Ficovi neprijal stanovisko o tom, či zákonné podmienky na ústavného sudcu spĺňa alebo nie.

Drsné odkazy Dankovi po výrokoch o Nicholsonovej: Toto Ti len tak neprejde!

Predseda NR SR Andrej Danko (SNS) však trvá na tom, že výbor musí aj pri expremiérovi nejako rozhodnúť tak, ako to urobil pri zvyšných 39 kandidátoch. A to ešte pred samotnou voľbou v pléne.

Most-Híd stále rokuje o novom členovi ústavnoprávneho výboru

Danko chcel aj to, aby sa hlasovania vo výbore zúčastnil Peter Kresák z Mosta-Híd, ktorého hlas chýbal. Kresák ale tiež kandiduje a nechce rozhodovať o svojich protikandidátoch, radšej teda z výboru odišiel. Most-Híd hľadá za neho náhradu.

Fico nedoručil iné dokumenty potvrdzujúce jeho právnickú prax

Úlohou poslancov je zvoliť 18 kandidátov, z ktorých si prezident Andrej Kiska vyberie deväť nových ústavných sudcov. Tým doterajším sa končí funkčné obdobie v polovici februára.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky