Jednou vetou

Voľba ústavných sudcov: Bugár je za verejnú voľbu, súhlasí s ním aj opozičná SaS

Na snímke predseda strany Most-Híd Béla Bugár a predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík

FOTO: TASR – Jaroslav Novák, Pavol Zachar/ koláž hlavne.sk

Ak niektorý z poslancov zmarí voľbu kandidátov na ústavných sudcov, bude to na jeho zodpovednosti. V relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol predseda koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár. Zopakoval, že strana bude hlasovať za verejnú voľbu.

„Nebudeme hlasovať za tajnú voľbu, bude verejná. Ak niekto zmarí tú voľbu, tak každý bude vedieť, kto za tým bol. A to je jeho zodpovednosť,“ povedal Bugár s tým, že aktuálna situácia k tejto téme ho už frustruje.

Robert Fico chodí ako bez duše. Smúti za členom rodiny

S Bugárom súhlasil predseda opozičnej strany SaS Richard Sulík. „Presne tak, voliči nech vedia, ako nimi volení poslanci hlasujú,“ reagoval na jeho slová.

Ten zároveň predsedu Mosta-Híd vyzval, aby sa spoločne stretli a na voľbe sa dohodli. „Verejne ponúkam, sadnime si a dohodnime sa, že ktorí sudcovia by mohli prejsť,“ povedal Sulík. Bugár odpovedal, že najskôr musí takéto stretnutie absolvovať s koaličnými partnermi. Stretnutie s opozíciou však nevylúčil.

Predseda Mosta-Híd tiež verí, že pri voľbe kandidátov na ústavných sudcov sa nebudú realizovať „žiadne zákulisné dohody“. Sulík zasa dodal, že sudcovia sa pri voľbe nemusia cítiť nikomu zaviazaní, iba si majú počas 12 rokov svojej činnosti „poctivo vykonávať svoju prácu“.

FOTO A VIDEO: Koalícia PS-Spolu predstavila volebný program. Toto je ich Bod zlomu

Bugárovi a Sulíkovi sa nepáči Macronova imigračná rétorika

Bugár si myslí, že utečencom však pomáhať treba, migranti sú podľa neho „iný prípad“. Sulík považuje Macronove slová o migračnej politike za „nehoráznosť“. Návrhy Macrona o automatickom prerozdeľovaní migrantov označil ako „extrémne nehumánne“. Podľa jeho slov tak pribudne viac utopených v Stredozemnom mori. „Je to falošné, neúprimné,“ komentoval.

Prieskumy verejnej mienky podľa Bugára „niečo signalizujú“

Predseda strany Most-Híd tiež uviedol, že vníma, že strana neklesla v prieskumoch pod štyri percentá. „Neklesáme pod štyri percentá, to je dôležité. Zo štyroch dostať sa nad päť sa dá vždy,“ komentoval. Prieskumy verejnej mienky podľa jeho slov „niečo signalizujú“. „Musíme oveľa častejšie chodiť do regiónov, oveľa aktívnejšie musíme hovoriť o výsledkoch a vysvetľovať,“ mieni.

Je Galko intrigán, alebo neviniatko? Okrem Mihála o minulosti v SaS prehovorili aj ďalší

O odchode Kataríny Cséfalvayovej zo strany si myslí, že to bola práve ona, ktorá „stratila hodnotové väzby“. Pripomenul, že strana má viac ako 5000 členov, preto presuny v strane považuje za minimálne.

Predseda opozičnej SaS Richard Sulík tiež vníma, že strane poklesli preferencie. Vidí za tým vznik nových strán „s masívnou mediálnou podporou“ a „s obrovskými rozpočtami“. „Samozrejme, to nám percentá v prieskumoch ubralo. Teraz to znamená, že musíme zabojovať. Musíme sa viacej snažiť,“ komentoval Sulík s tým, že o všetkom napokon rozhodnú voľby 29. februára 2020.

Sulík nechcel komentovať mená, ktoré by sa mali objaviť na kandidátke strany. Zodpovednosť za situáciu v SaS však „berie na seba“. „Čokoľvek sa v strane stalo, som za to zodpovedný ja. Sú za tým objektívne dôvody, ale aj subjektívne,“ skonštatoval. Svoje znovuzvolenie za predsedu strany považuje za demokratické. Dodal, že na menách kandidátov strany do najbližších parlamentných volieb sa dohodnú na nominačnom kongrese SaS 5. októbra.

Na Slovensku ešte kríza nenastala, vláda prijme opatrenia, vyhlásil Pellegrini

Štíhly štát

Sulík si tiež myslí, že za aktuálnu situáciu v rozpočte je zodpovedný bývalý minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). Jeho nástupca Ladislav Kamenický (Smer-SD) je podľa neho „slabým ministrom v rámci vplyvu v koalícii“, čo súvisí s tým, že je vo funkcii krátko.

Podľa šéfa opozičnej SaS kríza nemusí prísť, ale náznaky na to, že príde, sú. Riešením situácie je podľa jeho slov tzv. štíhly štát a zlepšenie podnikateľského prostredia.

Bugár zasa tvrdí, že sú návrhy, za ktoré zahlasovať koaličná strana Most-Híd nemôže. „Nemyslím si, že len tak môžeme odsúhlasiť minimálnu mzdu či minimálny dôchodok. Zodpovedný politik nenechá rozbombardovaný rozpočet, aj ďalšia vláda z niečoho musí začať,“ komentoval. Je však presvedčený, že niektoré opatrenia, akými sú napríklad zvýšenie rodičovského príspevku, sa naopak realizovať musia.

Môže vás zaujímať

Väzobne stíhaná Monika J. sa vzdala funkcie sudkyne