Jednou vetou

Voľby prezidenta: Toto všetko by ste mali vedieť

PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Na čo nesmieme pri voľbách zabudnúť? V rámci 48-hodinového moratória pred voľbami je pokoj a nič čo by bolo v prospech alebo neprospech kandidátov sa nezverejňuje. Už v sobotu od 7:00 do 22:00, kedy sú otvorené volebné miestnosti, bude Slovensko rozhodovať, kto postúpi do druhého kola prezidentských volieb. Na to, aby bol prezident zvolený už v 1. kole je potrebné, aby niektorý z kandidátov získal nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, čo sa nepredpokladá. Pozrime sa ale, na čo treba myslieť.

Marian Kočner obvinený z vraždy Kuciaka

„Ešte aj dnes sa dá vybaviť hlasovací preukaz,“ uviedla pre hlavne.sk Eva Chmelová, riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra. „Tu by som chcela dať do pozornosti, že treba ale skontrolovať úradné hodiny mestského či obecného úradu, aby to ľudia stihli. Zároveň si môžu rovno požiadať aj o hlasovací preukaz pre 2. kolo volieb, čím ušetria svoj čas, ak vedia, že ani v druhom kole nebudú voliť v mieste pobytu. Ale pozor, aby preukaz nestratili, nový sa vydať nedá,“ vysvetlila Eva Chmelová.

V 1. kole prezidentských volieb budeme voliť jedného z 13 kandidátov, uvádzame ich v abecednom poradí: Béla Bugár, Zuzana Čaputová, Martin Daňo, Štefan Harabin, Eduard Chmelár, Marián Kotleba, Milan Krajniak, František Mikloško, Maroš Šefčovič, Róbert Švec, Bohumila Tauchmannová, Juraj Zábojník, Ivan Zuzula.

„Treba so sebou zobrať občiansky preukaz, alebo pas,“ pripomína Eva Chmelová z Ministerstva vnútra SR.

„Vo volebnej miestnosti dostane každý volič 1 hárok papiera a zakrúžkuje meno svojho prezidentského kandidáta,“ uviedla Eva Chmelová.

Kedysi sa vo voľbách aj dopĺňali krížiky do prázdnych štvorčekov, to už dnes nehrozí. „Systém bol v roku 2016 pre všetky voľby zjednotený, krúžkuje sa,“ozrejmuje pre hlavne.sk Eva Chmelová. Volebný lístok môže byť  aj špinavý, aj pokrčený, dôležité je, že vidno, koho chcel občan voliť.

Akékoľvek otázky ohľadom prezidentských volieb vám zodpovedia na infolinke Ministerstva vnútra. Na čísla 02/ 4859 2317, 02/ 4859 2312 je možné volať v piatok do 15.30 h a počas volebnej soboty celý deň, až do uzatvorenia volebných miestností.

Pohľad do minulosti.

Ako vyzerali voľby v roku 2014? Prvé kolo vyhral s 28% Robert Fico, druhý skončil Andrej Kiska s 24% a tretí Radoslav Procházka 21%. Druhé kolo sa poradie vymenilo: Andrej Kiska sa stal prezidentom so ziskom 59,4%. Robert Fico skočil druhý so 40,6%.

V roku 2014 postúpili do 2. kola Andrej Kiska a Robert Fico. | foto: TASR

 

V roku 2009 sa v druhom kole stretli Ivan Gašparovič a Iveta Radičová. Ivan Gašparovič sa stal prezidentom so ziskom 55,53% hlasov. Iveta Radičová skončila druhá so 44,47%.

VIDEO: Bašternák pôjde do väzby! Byt, v ktorom žije Fico, prepadá štátu

Iveta Radičová a Ivan Gašparovič | foto: TASR

 

V roku 2004 boli súpermi v 2. kole volieb Vladimír Mečiar, získal 40,09% a Ivan Gašparovič 59,91%.

Ivan Gašparovič a Vladimír Mečiar. | foto: TASR

V roku 1999 – keď Slovensko prvý raz volilo prezidenta v priamej voľbe – sa v súboji v 2. kole stretli Rudolf Schuster 57,18 % a Vladimír Mečiar 42,82 % .

Vladimír Mečiar a Rudolf Schuster | foto: TASR

 

Voľby 2019 pre vás hlavne.sk podrobne zmonitoruje po celý deň, až do záverečného nočného sčítania hlasov.

Môže vás zaujímať

Danko tvrdo o Poliačikovi: Veď sa správa ako zviera, fuj!