Jednou vetou

Volebný model: Aké preferencie zaznamenáva Kiskova strana?

Prezident SR Andrej Kiska

autorská koláž hlavne.sk, Facebook

Ešte ani nevznikla a už má čísla cez 10 percent! Nová strana Andreja Kisku by sa dostala do parlamentu, keď by ju volilo 10,8% voličov. Vyplynulo to z prieskumu agentúry AKO pre Hospodárske noviny. Prezidentova strana berie voličov najmä koalícii Progresívne Slovensko/ Spolu a SaS. Nie je zanedbateľná však ani pre SME Rodina -Boris Kollár.

Kde viazne súd s Lexom a spol. po zrušení amnestií?

Agentúra AKO vytvorila volebný model. Ten vzniká z preferencií jednotlivých strán a otázky voličov, či keby už existovala strana prezidenta Kisku, volili by rovnako alebo by dali hlas jej?

Strana prezidenta Kisku by získala 10,8% hlasov. Najviac voličov by k nej prešlo z koalície Progresívne Slovensko /Spolu, bez Kiskovej strany by mali 18%, popri nej 15,6% hlasov. Čo sa týka odoberania hlasov nasleduje SaS, ktorú by bez Kisku v politike volilo 10,8% a s jeho účasťou o dve percentá menej – 8,8%.

Strana SMER – SD sa ocitá na prvom mieste v prieskume bez ohľadu na A.Kisku, hoci bez neho by mala 18,7% a s ním 17,4%.

O pomerne dosť voličov, vzhľadom na preferencie, pripraví SME Rodina – Boris Kollár. Túto stranu by volilo 7,3% respondentov, popri Kiskovej strane 6%.

OĽaNO sa ocitlo na chvoste strán, ktoré sa dostanú do parlamentu so ziskom 6,3/5,7% hlasov.

Rozhovor: Alojz Hlina –  Smer ma vôbec nezaujíma, ale stretávam sa s týmito politikmi

Naopak, volebný model vidí v parlamente KDH, ktoré by volilo 8,6%, v prípade Kiskovej strany 8,1% voličov.

Úplne vo volebnom modeli prepadáva MOST-Híd Bélu Bugára 4,2/3,6% hlasov.

Volebný model vytvorila agentúra AKO v období 28. – 31. mája 2019.

Veronika Remišová: Otázka o Kiskovi ju umlčala na dlhé sekundy

 

 

Prepočítané na mandáty: SMER-SD: 29, Progresívne Slovensko/Spolu: 26, ĽSNS: 22, Kiskova strana: 18, SaS:14, KDH:13, SNS:10, SME Rodina:9, OĽaNO:9,

Čudné praktiky pri posielaní sudcov do dôchodku

Prezident Andrej Kiska avizoval predstavenie svojej strany na 17. jún, kedy už bude v prezidentskom úrade nahradený novou hlavou štátu – Zuzanou Čaputovou.

Vo štvrtok však avizoval vstup do jeho strany spoluzakladateľ iniciatívy Za slušné Slovensko Juraj Šeliga a starosta obce Veľký Hrhov Vladimír Ledecký, aj primátor Hlohovca Miroslav Kollár.

Ráta sa, že členkou strany bude aj  Ledeckého dcéra Vladimíra, ktorá pracuje v Kancelárii prezidenta SR a je štatutárkou  Občianskeho združenia Je nás viac, ktoré platí aj bilboardy a kampaň na budúcu Kiskovu stranu.

Okrem V. Ledeckej je v občianskom združení štatutárom aj Michal Luciak, bývalý krajský predseda SDKÚ a riaditeľ služobného úradu exministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej.

Šokovaní študenti: Andrej Kiska nevie, čo sa deje v jeho kancelárii

Andrej Kiska medzi študentami zapojenými do projektu Férovka. | foto: facebook A.Kisku

Posledným štatutárom je poradca prezidenta a jeho hovorca Roman Krpelan, toho v hlavne.sk už mesiace spomíname v súvislosti s tým, že odmieta zverejniť platy v Kancelárii prezidenta.  Roman Krpelan sa v minulosti zviditeľnil tým, že ešte ako novinárovi, zástupcovi šéfredaktora v SME, mu bratislavský magistrát pod vedením A. Ďurkovského predal 3-izbový byt za 1694 eur.  Predpokladá sa, že všetci títo budú v novej strane odchádzajúceho prezidenta.

A. Kiska mal rokovať o podpore aj pre hnutie NOVA D. Lipšica, kde je členkou aj bývalá europoslankyňa Jana Žitňanská.

Okrem toho nad členstvom váha primátor Nitry Marek Hattas. Toho aktuálne v Nitre kritizujú za to, že v kampani hovoril, že zastaví zadlžovanie mesta, ktoré bolo podľa dokonca aj podľa skeptikov v podstate minimálne a už stihol ako primátor zobrať úver 9 miliónov eur na nešpecifikované investície na rozvoj mesta.

Exkluzívne foto: Tajné stretnutie Kisku s hlavným organizátorom protestov

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky