Jednou vetou

Volebný zákon vykazuje diskriminačné prvky, myslí si Stredisko pre ľudské práva

Ilustračné foto

foto: TASR

Súčasný volebný zákon vykazuje diskriminačné prvky, a to najmä pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorí nemôžu dostatočne uplatniť svoje volebné právo. V reakcii na odmietnutie novely zákona o možnosti voľby zo zahraničia parlamentom to uviedlo Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP).

Danko odmieta prípadnú koalíciu, v ktorej by bola ĽSNS

„Je dôležité, aby štát zabezpečil alternatívne prostriedky na riadne uplatnenie práva voliť pre všetkých oprávnených voličov. Povinnosťou štátu je využiť všetky dostupné prostriedky vrátane možnosti on-line hlasovania v digitálnej dobe 21. storočia, aby bolo právo voliť zabezpečené rovnako pre všetkých,“ povedala výkonná riaditeľka SNSĽP Katarína Szabová.

Slovákom žijúcim v zahraničí je umožnené voliť „na diaľku“ vo voľbách do Európskeho parlamentu a pri referende. „V ostatných prípadoch neostáva Slovákom zdržiavajúcim sa v čase volieb v zahraničí nič iné, ako sa vrátiť na územie Slovenska, uplatniť svoje volebné právo a vrátiť sa naspäť,“ uvádza stredisko, podľa ktorého majú tieto ustanovenia diskriminačný charakter.

Stredisko chce aj naďalej sledovať vývoj situácie v oblasti volebného práva a chce využiť všetky prostriedky v rámci svojho mandátu na odstránenie diskriminačných ustanovení.

Danko potvrdil, že premiér bude čeliť odvolávaniu v piatok

Poslanci parlamentu v utorok (10. 9.) neschválili novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorú navrhovala opozičná SaS. Poslanci navrhovali, aby mohli Slováci v zahraničí hlasovať vo voľbách do národnej rady, do Európskeho parlamentu, v prezidentských voľbách, v ľudovom hlasovaní o odvolaní prezidenta aj v referende.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Matovič dosiahol svoje. Tatko sa dohodol s fitnescentrami