Jednou vetou

Všetky dostupné informácie k brexitu sú na stránkach rezortu MZVaEZ

Ilustračné foto

Foto: Twitter

Všetky dostupné informácie k brexitu nájdu občania aj podnikatelia na stránkach Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR, ktoré ich pravidelne aktualizuje. Vo štvrtok o tom po rokovaní medzirezortnej koordinačnej skupiny pre brexit informoval štátny tajomník rezortu diplomacie František Ružička.

„Vývoj na politickej scéne Spojeného kráľovstva je hektický a, samozrejme, dominuje mu brexit. Všetko je ešte stále v rukách britskej vlády a parlamentu, či sa stanovený dátum brexitu potvrdí, oddiali alebo úplne zruší. Za najlepší spôsob považujeme riadený odchod s dohodou,“ dodal Ružička s tým, že Slovensko chce so Spojeným kráľovstvom byť aj naďalej blízky partner a spojenec.

Británia si po brexite nájde svoju vlastnú cestu, vyhlásila Merkelová

Na zasadnutí skupiny si zástupcovia príslušných rezortov a organizácii vymenili informácie o napredovaní v realizácii jednotlivých opatrení, ktoré im vyplývajú z uznesenia vlády k brexitu bez dohody. „Obavy a neistota o výsledku brexitu pretrvávajú, preto sú na mieste intenzívne prípravy na každú alternatívu, a to nielen na úrovni štátu, ale najmä u podnikateľských subjektov, ktoré sa musia pripraviť na nový spôsob obchodnej výmeny,“ uviedol tlačový odbor MZVaEZ. Je však presvedčený, že Slovensko prijalo všetky nevyhnutné legislatívne opatrenia, aby sa čo najlepšie pripravilo na brexit bez dohody.

Skupina by sa mala opäť stretnúť po zasadnutí Európskej rady, ktoré sa uskutoční 17. – 18. októbra. Podnikateľom rezort diplomacie odporúča účasť na podujatí, ktoré organizuje Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). Uskutoční sa 10. októbra 2019 pod názvom Brexit & Colné postupy.

Johnson v OSN varoval pred rizikami technológií, brexitu sa vyhol

Napriek tomu, že britský parlament schválil zákon, podľa ktorého Spojené kráľovstvo nemôže odísť z EÚ bez dohody, premiér Boris Johnson trvá na tom, že Británia EÚ opustí 31. októbra, či už s dohodou alebo bez nej. Pôvodnú „rozvodovú“ dohodu, ktorú Dolnej snemovni britského parlamentu predložila Johnsonova predchodkyňa Theresa Mayová, poslanci trikrát odmietli. Ako vo štvrtok uviedol hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier, Európska únia zatiaľ stále čaká na užitočné návrhy z Londýna.

Môže vás zaujímať

Návrh EK v oblasti migrácie má podľa Sulíka v sebe skryté povinné prerozdeľovanie migrantov