Jednou vetou

VšZP: Nie je dôvod na to, aby poistenci v ambulanciách platili

Ľubica Hlinková

foto: TASR

Podľa generálnej riaditeľky Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Ľubice Hlinkovej nie je dôvod na to, aby jej poistenci v ambulanciách platili. Verejný prísľub, ktorý VšZP minulý týždeň dala, platí do 31. decembra tohto roka. Hlinková to uviedla na tlačovej konferencii v pondelok.

„Dali sme verejný prísľub, že každému poistencovi preplatíme zdravotnú starostlivosť s liekmi a s výkonmi. Nie je žiaden dôvod na to, aby pacient v ambulancii platil za poskytnutú zdravotnú starostlivosť,“ informovala. Ak by sa pacient dostal do situácie, že mu lekár účet vystaví, tak by poistenec podľa Hlinkovej mal navštíviť ktorúkoľvek pobočku štátnej zdravotnej poisťovne. Tá mu do 30 dní finančné náklady preplatí.

Hlinková tiež oznámila, že verejný prísľub VšZP platí do 31. decembra. „Myslíme si, že to je dostatočne dlhý čas na to, aby poskytovateľ zdravotnej starostlivosti s nami buď podpísal zmluvu, alebo naďalej zostal nezazmluvneným,“ spresnila generálna riaditeľa. Informovala, že VšZP v súčasnosti prehodnocuje nové žiadosti o zazmluvnenie od poskytovateľov na zabezpečenie tzv. verejnej minimálnej siete.

VšZP ambulanciám sľubuje, že ich bude vyplácať podľa starých zmlúv

V pondelok na rokovaní sa podľa Hlinkovej poisťovňa dohodla s Asociáciou nemocníc Slovenska (ANS), že „podľa potreby poskytnú poistencom VšZP zdravotnú starostlivosť aj v ich poliklinikách“. Šéfka štátnej zdravotnej poisťovne pripomenula, že VšZP sa dohodla na podmienkach úhrad s ostatnými členmi ambulantného sektora okrem Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP). Hlinková poukázala takisto na to, že v rámci členov ZAP už majú podpísané dodatky s takmer polovicou členov zväzu. „Nie je dôvod na to, aby sa náš poistenec obával, že by v niektorej ambulancii nemal zabezpečenú zdravotnú starostlivosť, prípadne, že by si ju musel hradiť sám,“ dodala Hlinková.

Podpredseda predstavenstva VšZP Milan Horváth zdôraznil, že „všetci predstavitelia ambulantného sektora“ sa na nových podmienkach zmlúv vedeli dohodnúť. „Môžeme vás uistiť, že komunikujeme s lekármi a chceme mať s nimi zmluvy. Sme presvedčení, že toto sú podmienky v zmluve, aké sme dali aj ostatným. Nevieme ponúknuť zástupcom lekárov združených v ZAP iné podmienky, aké sme ponúkli zvyšku,“ povedal Horváth s dôvetkom, že VšZP „je ochotná konštruktívne rokovať so zväzom“. Hlinková však pripomenula, že zväzu ponúkne presne tie isté podmienky, ktoré mu ponúkala doteraz. Doplnila, že „nechápe, prečo by VšZP mala časti ambulantného sektora dávať viac než všetkým ostatným, pokiaľ nedeklarujú, že to bude na úkor lepšej a kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti“.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky