Jednou vetou

VšZP ukončila spoluprácu s firmami zabezpečujúcimi laboratórnu diagnostiku

Všeobecná zdravotná poisťovňa

foto: TASR

Spoločnosti Medirex a Medicyt, ktoré zabezpečujú laboratórnu diagnostiku, ukončili v piatok zmluvný vzťah so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP). Poisťovňa vyzýva poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby laboratórne vzorky zasielali ostatným zmluvným partnerom poisťovne. Dôvodom ukončenia vzťahu sú financie. Informovala o tom referentka komunikácie VšZP Jana Martanovičová.

Martanovičová ďalej informuje, že VšZP má platné zmluvy so zvyšnou časťou sektora laboratórnej diagnostiky, ktorá tvorí 75 percent trhu. Od 1. júna bude VšZP uhrádzať po schválení spoločnostiam Medirex a Medicyt iba laboratórne vyšetrenia, vykonané v rámci neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Pre hospitalizovaných pacientov VsŽP predpokladá takmer stopercentnú úhradu. Pri preventívnej a odkladnej a plánovej zdravotnej starostlivosti poisťovňa laboratórnu diagnostiku uhrádzať nebude.

Fajčiari pozor! Toto sa s vaším telom stane už 20 minút po poslednej cigarete

„VšZP dnes znáša dôsledky zlého nastavenia financovania sektora zdravotníctva. Neprajeme si takýto vývoj, neprajeme si, aby poistenec znášal dôsledky nestability sektora a veríme v skorú nápravu“, uviedla na margo stavu Martanovičová. Dodala, že aj VšZP hodlá realizovať návrh úsporných opatrení programu Hodnoty za peniaze, s cieľom stabilizácie ekonomickej situácie.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky