Jednou vetou

Výber nových ústavných sudcov sa sprísni, koalícia pracuje na pravidlách

Premiér SR Robert Fico.

Foto: TASR

Nové, prísnejšie pravidlá pre výber ústavných sudcov chce mať koalícia hotové do júna, aby parlament mohol na jeseň voliť transparentne a bez pochybností. Vo večerných Hlavných správach o tom informovala televízia TA3.

Na stole sú prísnejšie kritéria, zvýšenie kvóra pre voľbu na 76 hlasov či zvýšenie veku kandidáta na 45 rokov. Premiér Robert Fico (Smer-SD) tvrdí, že bude ťažké dohodnúť sa na 18 kandidátoch.

Len keď povieme, že nie 40 ale 45, že musí mať justičnú skúšku a nedajbože má vedieť cudzí jazyk, aby vedel čítať judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva, tak sami sa môžeme dostať do pasce a nebudeme môcť tých kandidátov nájsť. Robíme na tom, je dohoda, že chceme sprísniť kritéria na výber sudcov Ústavného súdu (ÚS),“ povedal pre TA3 Fico.

O rok uplynie funkčné obdobie deviatich z 13 ústavných sudcov. Aby ÚS SR nezostal nefunkčný, voľba kandidátov na sudcov čaká podľa televízie parlament už tento rok. Na deväť voľných miest treba až 18 mien. V novom zložení bude ústavný súd rozhodovať až do roku 2031. Nové pravidlá preto majú zabrániť opakovaniu peripetie s voľbou.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky