Jednou vetou

Výbor môže riaditeľovi RTVS odporúčať, nie prikazovať, tvrdí Jarjabek

Poslanec NR SR Dušan Jarjabek (Smer-SD), archívne

foto TASR

Šéf RTVS má podľa mediálneho výboru prijať opatrenia na zabezpečenie objektivity a nestrannosti spravodajstva.

Parlamentný výbor pre kultúru a médiá prijal zmätočné a nevykonateľné uznesenie, ktoré má splniť generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Jaroslav Rezník. Výbor môže riaditeľovi odporúčať, nie prikazovať. Tvrdí to podpredseda mediálneho výboru parlamentu poslanec Dušan Jarjabek zo Smeru – sociálna demokracia (Smer-SD). Naopak, predseda výboru Kristián Čekovský z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) si nie je vedomý toho, že by rozhodnutie poslancov bolo zmätočné. Myslí si, že Rezník by ho mal rešpektovať.

Rezník reaguje na kritiku poslancov. Začala sa poľovačka na šéfa RTVS?

Výbor pre kultúru a médiá tento týždeň v utorok zaviazal šéfa RTVS prehodnotiť vysielanie investigatívnych relácií a zaradiť do vysielania programy pre deti a mládež v nadväznosti na komunikáciu s ministrom školstva Branislavom Gröhlingom (SaS). Rovnako výbor nebol spokojný s vysielaním spravodajstva v čase predvolebnej kampane. Výbor teda uznesením požiadal Rezníka, aby pripravil a informoval výbor o konkrétnych opatreniach, ktorými chce zabezpečiť objektivitu, nestrannosť a nezávislosť spravodajstva RTVS. Písomne tak má Rezník urobiť do siedmich pracovných dní a na najbližšej schôdzi výboru o nich informovať osobne.

Podľa poslanca Smeru-SD Jarjabka ide o zmätočné uznesenia výboru, ktoré sa nedajú zrealizovať, lebo majú „prikazovací charakter“ voči Rezníkovi. Pre parlamentný výbor je v prvom rade partnerom predseda Rady RTVS. Výbor môže zo zákona zaviazať niečím Radu RTVS, ale nie riaditeľa,“ povedal pre agentúru SITA Jarjabek. Podľa neho mediálny výbor môže prijať voči Rezníkovi len odporúčajúce uznesenie, a tie môže, ale aj nemusí splniť v rozsahu, ako si to žiada výbor. Jarjabek považuje tiež za chybu, že na rokovanie výboru nebol pozvaný šéf Rady RTVS.

Dohodli všetko? Jaroslav Rezník (vpravo) odzádza z obeda so šéfom Rady RTVS Igorom Gallom, júl 2018, archív | foto: hlavne.sk

 

Predseda Rady RTVS Igor Gallo uviedol, že ak bude rada požiadaná o vyjadrenie k uzneseniam mediálneho výboru, tak sa k nim vyjadrí. „Je pravda, že v minulosti nebolo zvykom, čo vyplýva aj zo zákona o RTVS, že by členovia výboru alebo samotný výbor priamo úkolovali generálneho riaditeľa, keďže partnerom výboru je Rada RTVS. Svedčí o tom aj fakt, že správu o činnosti RTVS v mediálnom výbore parlamentu predkladá predseda Rady RTVS, nie generálny riaditeľ,“ vysvetlil Gallo pre agentúru SITA. Dodal, že ak sa predseda mediálneho výboru rozhodol priamo komunikovať s generálnym riaditeľom RTVS, je to skôr otázka na neho.

Predseda mediálneho výboru Čekovský povedal, že zatiaľ nemá oficiálnu reakciu alebo sťažnosť iných členov výboru a ani riaditeľa RTVS na zvolený postup. „Počkáme si, ako sa k uzneseniu výboru postaví riaditeľ RTVS,“ dodal Čekovský.

Vpravo poslanec NR SR Kristián Čekovský, archív | foto: FB

 

Vládni poslanci tento týždeň Rezníkovi vytkli, že zastavil výrobu relácií Reportéri a Občan za dverami. Podľa Čekovského sa nedá akceptovať argument, že pre šírenie koronavírusu nie je možné relácie vyrábať z dôvodu, aby sa zamedzilo kontaktu redaktora s respondentom. Mediálny výbor tiež rokoval o správe mimovládnych organizácií Memo 98 a Globsec, podľa ktorých vysielanie RTVS v čase predvolebnej kampane nebolo nezávislé a apolitické.

V správe sa napríklad uvádza, že najčastejšie pozývaným hosťom do diskusnej relácie RTVS O päť minút dvanásť bol vtedajší predseda parlamentu a šéf Slovenskej národnej strany Andrej Danko. Správa spomína aj komunikáciu Danka s Alenou Zs., ktorá v súčasnosti figuruje v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Poslanci na výbore podľa Čekovského konfrontovali Rezníka s informáciou, že niektoré spravodajské príspevky týkajúce sa komunikácie Danka s Alenou Zs. mali byť zastavené.

Jaroslav Rezník je riaditeľom RTVS už dva roky. O svojich výsledkoch radšej mlčí

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky