Vybuchla čerpacia stanica v rakúskej obci neďaleko Bratislavy, zasahujú hasiči i polícia

Na mieste výbuchu na čerpacej stanici sa nachádza množstvo záchranárov. 12. december 2017

Foto: RKNÖ/Mötz

V rakúskej obci Baumgarten an der March v spolkovej krajine Dolné Rakúsko vybuchla čerpacia stanica.

  • aktualizovaná správa

Jeden človek zahynul a ďalších najmenej 18 ľudí utrpelo zranenia pri výbuchu plynu, ku ktorému došlo v utorok okolo 09.00 h na čerpacej stanici spoločnosti OMV v blízkosti dolnorakúskej obce Baumgarten an der March neďaleko slovensko-rakúskych hraníc. Informovala o tom agentúra APA a rakúska televízia ORF.

Rakúska polícia vyzýva vodičov, aby sa miestu nešťastia, na ktorom zasahujú záchranári a hasiči, vyhli. Do záchrannej akcie je zapojený aj zdravotnícky vrtuľník.

Príčiny výbuchu začala vyšetrovať polícia. Podľa dostupných informácií nikto zo zranených nie je v ohrození života.

Po výbuchu v Rakúsku hrozila evakuácia obce

Mohutný výbuch v rakúsko-slovenskom pohraničí spôsobil mimoriadnu situáciu vo Vysokej pri Morave. Starosta Dušan Dvoran pre TASR potvrdil, že bol blízko k vyhláseniu evakuácie obce.

Dvoran uviedol, že k výbuchu malo prísť na tranzitnom plynovode medzi Vysokou pri Morave a rakúskou obcou Baumgarten an der March. „Bolo to asi 500 metrov od nás, obrovský výbuch a potom plamene až do výšky 100 m,“ opísal situáciu. „Bál som sa, že sa to bude šíriť smerom k nám,“ dodal.

Dvoran okamžite upovedomil záchranné zložky i odbor krízového riadenia civilnej ochrany v Malackách. „Evakuácia obyvateľov napokon nebola potrebná,“ potvrdil starosta pre TASR.

Reakcia Slovenského plynárenského priemyslu

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP), v súvislosti s mimoriadnou udalosťou, ku ktorej došlo v utorok ráno v Rakúsku na prepravnej sieti, oznamuje svojim zákazníkom, že dodávka plynu pre priemysel aj domácnosti pokračuje bez akéhokoľvek obmedzenia.

Situáciu v spolupráci so spoločnosťou eustream, a.s., prevádzkovateľom slovenskej prepravnej siete, neustále sledujeme a v prípade nových skutočností budeme verejnosť okamžite informovať.

Spoločnosť v tejto chvíli vyjadruje predovšetkým ľútosť nad tým, že táto mimoriadna udalosť si, podľa nateraz dostupných informácií, vyžiadala aj obeť a zranených.

Eustream upravil prepravný režim siete

Spoločnosť eustream upravila po výbuchu plynu na plynovom termináli v blízkosti dolnorakúskej obce Baumgarten an der March prepravný režim svojej siete. „Z dôvodu bezpečnosti sme prerušili prepravu v smere na Baumgarten,“ informoval Pavol Kubík zo spoločnosti, ktorá je prevádzkovateľom slovenskej prepravnej siete.

Uvedený stav podľa jeho slov nemá žiadny vplyv na zásobovanie slovenských odberateľov. V prípade zákazníkov Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) to potvrdil aj jeho hovorca Ondrej Šebesta. „Dodávka plynu pre priemysel aj domácnosti pokračuje bez akéhokoľvek obmedzenia,“ zdôraznil.

Môže vás zaujímať

V prípade Kiskovho obvinenia poukazujú znalci na zločin daňového podvodu