Výhody v base? Bašternák sa chystá na presun

Ladislav Bašternák si začal odpykávať svoj trest

autorská koláž hlavne.sk, jxp, ZVJS

Už niekoľko dní trávi kontroverzný podnikateľ Ladislav Bašternák za mrežami Ústavu na výkon väzby v Bratislave. Zatiaľ je stále väznený v mieste svojho bývania, rodiny a priateľov. Už onedlho ho však eskortujú do väznice s najnižším stupňom stráženia. Hlavne.sk zisťovalo aké výhody má pobyt vo väznici s najnižším stupňom stráženia oproti iným.

Politologička: V politike je vždy všetko možné

Trest odňatia slobody 5 rokov vo väznici s najnižšou mierou stráženia, 5 rokov zákaz podnikateľskej činnosti, prepadnutie majetku – tak znel vo štvrtok 14. marca verdikt odvolacieho Krajského súdu v Bratislave, ktorým odsúdil L. Bašternáka.

„V ústave s minimálnym stupňom stráženia sa napríklad spravidla odsúdení ubytujú na izbách, nie celách. Takisto v prípade návštev je umožnený priamy kontakt odsúdeného a návštevy, žiadne sklo,“ uviedol pre hlavne.sk Adrián Baláž, riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže.

V izbe s rozlohou najmenej 3,5 m² má Ladislav Bašternák lôžko s matracom, vankúšom a prikrývkou, jeden stolík, skrinku na osobné veci a stoličku. Ťažko povedať s kým bude na izbe, lebo striktné nariadenie v tomto smere neexistuje. Môže byť sám, aj s niekým.

Musí Fico odísť, alebo kúpite byt aj s Ficom?

Na prechádzku má Ladislav Bašternák právo každý deň a to minimálne na jednu hodinu denne. A to nie je všetko.

„Odsúdení sa zaraďujú do práce na pracoviskách mimo ústavu, v súvislosti s plnením pracovných úloh možno odsúdeným povoliť voľný pohyb aj mimo ústavu,“ vysvetľuje A. Baláž.

Raz za týždeň si odsúdený L. Bašternák môže nakúpiť veci v predajni, ktorá je v ústave. Výhodou najnižšej miery stráženia je, že ubytovne odsúdených sa od budíčka do večierky nezamykajú a odsúdení majú voľný pohyb vo vymedzených priestoroch ústavu.

Za dobré správanie môže Ladislav Bašternák dostať mimoriadne voľno na opustenie ústavu na 5 dní.

Čo sa  týka prijímania návštev: je to možné raz za mesiac na dve hodiny, balík je možné dostať raz za tri mesiace, tu nie sú žiadne zmeny medzi prísne a najmenej stráženými väzňami. Ladislav Bašternák má tak ako aj iní väzni právo telefonovať najmenej dvakrát za mesiac, minimálne 20 minút.

Ktoré ústavy prichádzajú do úvahy v prípade väzby L. Bašternáka? „V okolí je pre odsúdených mužov zaradených v minimálnom stupni stráženia profilovaný napríklad ústav Bratislava, Hrnčiarovce, Nitra, Dubnica nad Váhom,“ hovorí A. Baláž.

Nálady vo volebných tímoch: Vládli takéto emócie!

Môže vás zaujímať

Vo Vysokých a Západných Tatrách je lokálne malé lavínové nebezpečenstvo