Jednou vetou

Vyhostenie slovenského diplomata z Ruska sme očakávali, uviedol Pellegrini

Premiér SR Peter Pellegrini

foto: TASR/AP

Vyhlásenie slovenského diplomata v Rusku za nežiaducu osobu nie je prekvapením. Uviedol to predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý sa zúčastňuje zasadnutia Európskej rady v Bruseli.

Premiér vníma krok Moskvy ako reakciu na vyhostenie ruského diplomata zo Slovenska, ku ktorému došlo v dôsledku podozrenia zo špionáže 22. novembra. „Je to recipročné opatrenie, ktoré je vo svete bežné a ktoré sme myslím aj očakávali,“ uviedol premiér s tým, že záležitosť nechce bližšie komentovať.

Slovenského vojenského diplomata vyhlásili v Rusku za personu non grata

Komentára sa zdržal aj slovenský rezort diplomacie. Ako podľa agentúry TASS uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová, slovenský diplomat musí územie Ruskej federácie opustiť do 48 hodín. Príslušnú nótu doručili veľvyslancovi SR v Moskve 11. decembra.

Ruský diplomat bol z Bratislavy vyhostený 22. novembra a Slovensko musel opustiť do 48 hodín. Podľa predsedu vlády SR ruský diplomat vykonával činnosť, ktorá už nebola v súlade s tým, ako sa má diplomat na území krajín Európskej únie a NATO správať. Pellegrini poznamenal, že išlo o diplomatického pracovníka Úradu pridelenca obrany veľvyslanectva Ruskej federácie v SR. Ruské ministerstvo označilo krok Slovenska za nepriateľskú akciu a avizovalo recipročné kroky.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky