Jednou vetou

Vymenia Fica za Pellegriniho? Podľa politilóga by to strane prospelo

Robert Fico a Peter Pellegrini, archívne 2018

Foto: TASR

Opozičná strana Smer – SD by mala svojho predsedu voliť na pravidelnom decembrovom sneme.

VIDEO: Fico budúcej vláde: Nebudete to mať s nami ľahké, SIS nemôže riadiť mafián!

Fico ako Mečiar? Výmena by prospela

Súčasný predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico má zjavne záujem nasledovať osud Vladimíra Mečiara (bývalý premiér a dlhoročný predseda HZDS, pozn. SITA) a „pochová“ stranu s vlastným politickým koncom. Smeru-SD by preto prospelo, keby ho namiesto Fica viedol podpredseda strany a bývalý premiér Peter Pellegrini.

Pre agentúru SITA to uviedol politológ z Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík. Strana Smer-SD by mala svojho predsedu voliť na pravidelnom decembrovom sneme.

Od vzniku samostatnej SR viedli vládne kabinety piati premiéri a jedna premiérka

Pellegrini Fica už preskočil

Robert Fico síce má podľa politológa stále svoje „skalné jadro“ voličov, Peter Pellegrini však získal v tohtoročných parlamentných voľbách o 170-tisíc viac preferenčných hlasov a netají sa ambíciou byť predsedom strany.

„Pellegrini má momentálne vyššiu legitimitu viesť stranu ako Robert Fico. Voliči Smeru sa stotožnili s predstavou ´nového Smeru´, teda Smeru s novým vedením, a jasne tak vyslali signál, kto má stranu viesť. Navyše, bol Pellegrini predsedom vlády, momentálne je podpredsedom parlamentu, takže je najvyššie postaveným straníkom v hierarchii štátnych funkcií,“ vysvetlil Štefančík.

Peter Pellegrini pri skladaní sľubu poslanca NR SR, 20. 3. 2020 | foto: Facebook Peter Pellegrini

 FOTO: Spoznali by ste ho? Pozrite sa, čo vytiahol z archívu Pellegrini

Navzájom sa veľmi nemusia, ale potrebujú sa

Fico a Pellegrini ako najvyšší predstavitelia strany v poslednom čase často organizujú tlačové konferencie samostatne, a to neraz k rovnakým témam. Podľa Štefančíka uzavrel Fico s Pellegrinim pred voľbami „sobáš z rozumu“.

„Nejde o žiadnu životnú lásku. Títo dvaja politici sa v láske zrejme nemajú, ale vzájomne sa potrebujú. Silnou stránkou Roberta Fica je, že do straníckeho rozhodovania nikdy nevnášal emócie, vždy pristupoval k politike racionálne, s chladným kalkulom. Sobáš z rozumu teda pokračuje aj po voľbách. Takže to, čoho sme svedkami momentálne, je len pokračovaním situácie v strane ešte spred volieb,“ povedal politológ.

FOTO: Na Slovensku zúri Koronavírus. Napriek tomu si Fico toto dovolil?!

Zľava: Poslanec Boris Susko, predseda Robert Fico a poslanec Erik Tomáš, 27. marec 2020. | Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

FOTO: Toto nech Fico ani nevidí?! Pozrite sa, čo bolo voľne pohodené pri parlamente

Fico nie a nie odísť

Napätie medzi Ficom a Pellegrinim považuje za prirodzenú súčasť straníckeho života v politických stranách, ktoré sú známe aj v západnej Európe. Problém je však podľa politológa ten, že Robert Fico sa ešte na politický dôchodok nechystá, a to aj napriek tomu, že aj jemu musí byť jasné, že ťahá stranu smerom nadol.

„Bojí sa, že nový predseda strany by ho zrejme nepodporil a mohol by skončiť tak, ako svojho času Ján Slota (bývalý predseda Slovenskej národnej strany), teda vylúčením zo strany. Vyzerá to tak, že Robert Fico má záujem nasledovať osud Vladimíra Mečiara a pochová stranu s vlastným politickým koncom,“ uzavrel Štefančík.

Veriaci sa pustili do Matoviča: Toto vážne prehnal?!

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky