Jednou vetou

Výnimky zo sprístupňovania súdnych rozhodnutí sa rozšíria bez podpisu prezidenta

Foto: TASR

foto: TASR

Okruh výnimiek zo sprístupňovania súdnych rozhodnutí sa rozšíri, a to napriek nesúhlasu prezidenta SR Andreja Kisku. Hlava štátu pred časom vetovala novelu zákona o súdoch, poslanci Národnej rady SR však 11. septembra jeho argumenty odmietli a opätovne schválili právnu normu. Prezident tento zákon ani teraz nepodpísal a tak bude platiť bez jeho podpisu.

Právna norma má zaviesť výnimku z plošného sprístupňovania všetkých súdnych rozhodnutí, a to práve vo vzťahu k súhlasom súdu s poskytnutím údajov tvoriacich predmet telekomunikačného tajomstva, súhlasom na použitie informačno-technických prostriedkov a príkazov súdu vydávaných podľa Trestného poriadku.

Eštebácke praktiky v Poprade! Takto mali odpočúvať najvyšších v meste

Zákon narýchlo pripravilo ministerstvo spravodlivosti a nebol ani v medzirezortnom pripomienkovaní. Minister Gábor Gál (Most-Híd) to vysvetľoval tým, že ide o mimoriadnu okolnosť a bola ohrozená bezpečnosť krajiny. „Aplikačná prax sa zmenila narýchlo, vytvoril sa precedens, na ktorý sme museli reagovať,“ uviedol ešte v apríli Gál.

Bratislava je lepšia dedina. Porovnali sme čakárne na železniciach

Doterajšia právna úprava hovorila, že niet zákonnej možnosti nesprístupniť rozhodnutia súdov o odposluchoch. „Tento stav je z hľadiska potreby chrániť bezpečnostné záujmy Slovenskej republiky a riadny priebeh trestného konania neprijateľný,“ konštatuje ministerstvo v materiáli.

FS SR: Hlavným zodpovedným za (ne)preclievanie čínskeho textilu bol muž, ktorý na biznise s Čínou zbohatol

Môže vás zaujímať

Odsúdeného Mišenku zadržali v Rakúsku