Jednou vetou

Výrobca testov na Covid19: Matovič a Mistrík nás ignorujú

ZĽAVA: Igor Matovič a Robert Mistrík

autorská koláž hlavne.sk, Foto: SITA/Úrad vlády SR

Robert Mistrík avizoval, že Slováci už čoskoro budú vyrábať testy na koronavírus. Do vývoja týchto testov investovala IT spoločnosť Eset. Štát má mať už niekoľko dní na stole ponuku od slovenskej firmy Selecta Biotech SE, ktorá jej testy ponúka, no ignoruje ju. Predstaviteľ firmy Roman Brutenič tvrdí, že len ,,vymýšľajú teplú vodu“.

Stotisíc testov na sklade a výroba 70 – 100 tisíc testov na Covid 19 každý týždeň, ponúkla podľa Bruteniča spoločnosť Selecta Biotech SE ministerstvu zdravotníctva a Úradu verejného zdravotníctva. ,, Nikto nereagoval. Nedostali sme žiadnu ani zápornú odpoveď,“ povedal Brutenič.

Tento týždeň Robertom Mistríkom za prítomnosti premiéra Igora Matoviča oznámil, že slovenskí vedci vyvinuli nový diagnotický PCR test na koronavírus, pričom na jeho vývoji sa mala podieľať spoločnosť MultiplexDX a aj Robert Mistrík. Peniaze im na to poskytla spoločnosť Eset. „Chceme, aby Slovensko bolo sebestačné v testovaní,“ povedal tento týžden Mistrík.

Doplnil, že testy sa kvalitou vyrovnajú zahraničným. Predseda vlády Igor Matovič vyhlásil, že ide „o príkladnú iniciatívu, ktorá pomôže všetkým ľuďom na Slovensku“. On a jeho ľudia však ignorujú reálnu ponuku, čo automaticky otvára otázku, či si v pozadí nepripravujú vybraní ľudia lukratívny kšeft. ,,Štátu sme dali maximálne výhodnú ponuku, chceli sme predovšetkým pomôcť krajine, preto sme cenu nastavili na 1,20 Eur za jeden test. Je to k dispozícii v najlepšej kvalite, naše testy majú podstatne vyššiu citlivosť qPR detekvanie. Je to smutné, že to nikoho nezaujíma,“ dodal Brutenič.

Oslovili sme aj úrad verejného zdravotníctva a Roberta Mistríka, ich stanoviská doplníme.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky