Jednou vetou

Výroky Fica k Mazurekovi kritizuje koalícia i opozícia, rieši ich aj NAKA

Robert Fico, archívne

Foto: Michal Psota

Vyjadrenia predsedu Smeru-SD Roberta Fica na margo odsúdenia exposlanca Milana Mazureka (ĽSNS) kritizujú koaličné aj opozičné strany, pridali sa i odborári. Jeho výrokmi sa zaoberá aj Národná kriminálna agentúra (NAKA).

„Tak ako Mazurek nemá nič spoločné s kresťanstvom, tak ani Fico nemá nič spoločné so sociálnou demokraciou,“ skonštatoval bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák z OĽaNO. Fico podľa neho poprel rozhodnutie Najvyššieho súdu SR a pridal sa na stranu tých, ktorí obdivujú Tisa a Hitlera. Pollák tiež uviedol, že dal vyjadrením facku bojovníkom Slovenského národného povstania.

Exposlanec Národnej rady SR Mazurek povedal podľa Fica to, čo si myslí takmer celý národ. Reagoval tak vo štvrtok (5. 9.) na odsúdenie Mazureka za hanobenie národa, rasy a presvedčenia. Tvrdí, že orgány činné v trestnom konaní a súdy často rozhodujú pod tlakom médií, a nie na základe skutočných dôkazov.

Odvolávanie premiéra sa presúva na budúci týždeň

SNS je z jeho vyjadrení prekvapená a v šoku. Splnomocnenec vlády pre rómske komunity a podpredseda Mosta-Híd Ábel Ravasz skonštatoval, že sa ‚zvolebnieva‘ a Fico opäť vyťahuje protirómsku rétoriku. Poslankyňa opozičnej SaS Natália Blahová vyzvala orgány činné v trestnom konaní, aby ho začali stíhať. Opozičná Sme rodina je presvedčená, že takéto vyjadrenia slúžia iba na odvrátenie pozornosti a Fico sa nimi iba snaží zakryť vlastnú nečinnosť a neschopnosť.

Ku kritike sa pridala aj viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov SR Monika Uhlerová. Vyhlásila, že považuje za neprípustné, aby sa najvyšší predstaviteľ sociálnej demokracie na Slovensku takýmto spôsobom v právnom štáte postavil k rozsudku súdu a rasovým výrokom predstaviteľa politickej strany.

Podpredseda mimoparlamentnej OKS Juraj Petrovič podal na Fica trestné oznámenie vo veci preverenia podozrenia, že jeho výrokmi mohlo prísť k spáchaniu trestného činu. Podanie trestného oznámenia avizoval aj neúspešný kandidát na prezidenta Eduard Chmelár. Podľa hovorcu Prezídia Policajného zboru SR Michala Slivku sa vyjadrením už zaoberá NAKA.

VIDEO: Mazurek povedal to, čo si myslí takmer celý národ, zhodnotil Fico

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) po Mazurekovom odsúdení uviedol, že víta skutočnosť, že odsúdený extrémista už nebude sedieť v Národnej rade SR. Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktorý Mazureka v utorok (3. 9.) odsúdil, berie Pellegrini „ako vážne varovanie, že nemožno verbálne šíriť nenávisť“.

Môže vás zaujímať

SaS vyzýva predsedu parlamentu Borisa Kollára na odstúpenie z funkcie