Jednou vetou

Najviac doteraz investoval do kampane Mistrík. Koľko už minuli Bugár, Harabin, či Chmelár?

Na transparentné účty chodia kandidátom zaujímavé sumy. Ako s nimi narábajú?

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota

To sú ale rozdiely! Pozreli sme sa na transparentné účty kandidátov na post prezidenta SR. Úplne najviac peňazí do kampane investoval Robert Mistrík, kandidát SaS a SPOLU. Robert Mistrík si tak verí, že na kampaň investoval už 349-tisíc eur z vlastných peňazí. Drobných prispievateľov však Robert Mistrík takpovediac nemá. Na rozdiel od napríklad Eduarda Chmelára, ktorému sa desiatky ľudí poskladali na účte sumou, zatiaľ neprevyšujúcou 10 000 eur.

Prezidentský prieskum: Favoritom je Lajčák, oslovil vyše tretinu voličov

Kandidát na prezidenta Robert Mistrík vložil do kampane už 349 000 eur z vlastných peňazí. Evidentne si verí. | foto: facebook R.Mistrika

Šokovaní študenti: Andrej Kiska nevie, čo sa deje v jeho kancelárii

Robert Mistrík je zatiaľ podľa prieskumov najúspešnejším doteraz známym kandidátom na post prezidenta SR. V prieskumoch ho síce výrazne valcuje Miroslav Lajčák, ale ten kandidatúru nikdy nepotvrdil a strana SMER-SD svojho kandidáta ešte oficiálne nepredstavila.

Robert Mistrík, zakladateľ SaS a vedec, myslí svoju kandidatúru skutočne vážne. Podľa transparentného účtu si sám sebe vložil už 349 000 eur! To je suma, za ktorú by si mohli s manželkou kúpiť mimoriadne luxusnú vilu, ale on ju investoval do prezidentskej kampane. Strana SaS mu podľa transparentného účtu neprispela ani jediným centom.

Prezidentská kandidátka Gabriela Drobová. Neuveríte kto jej zbiera podpisy!

„Sú to riadne zarobené a zdanené peniaze pána Mistríka, čomu nerozumiete?“ – opýtal sa nás šéf jeho kampane Fedor Blaščák. Mimochodom šéfovi jeho kampane odchádza z účtu každý mesiac suma 2 000 eur. Okrem toho odchádza drvivá väčšina výdajov do PR agentúr, záloha na kampaň bola vo výške vyše 200 000 eur.

Robert Mistrík je zaujímavý čo sa týka transparentného účtu tým, že nemá žiadnych drobných sponzorov, teda ľudí, ktorí by mu chceli drobnou formou prispieť na volebnú kampaň. Okrem seba samého ho zasponzorovali ešte generálny riaditeľ spoločnosti ESET Richard Marko s manželkou Luciou Markovou sumou 50 000 eur.

Sponzori Matúša Valla z Esetu mlčia o plánoch v Bratislave

Zuzana Čaputová, kandidátka na prezidentku Zuzana Čaputová síá. | foto: facebook Z.Čaputovej

Zuzana Čaputová síce prvenstvo v prieskumoch verejnej mienky nijako neatakuje, ale jej financovanie je určite zaujímavé v tom, že kumuluje tak drobných prispievateľov ako aj hlavných sponzorov. Progresívne Slovensko do jej kampane investovalo 98 000 eur, zakladatelia strany Ivan Štefunko 15 600 eur a Michal Truban vyše 56 300 eur. Samotná Zuzana Čaputová sa zasponzorovala takpovediac kozmeticky, keď do seba investovala 2000 eur. Čo je zaujímavé, rovnako ako bratislavského primátora Matúša Valla aj Čaputovú podporila rovnakou sumou 15 000 eur podnikateľka Lucia Pašková. Zuzana Čaputová investuje peniaze najmä do PR a marketingu, dosť výrazne podporuje sponzorované odkazy a reklamu na facebooku či googli, ale platila napríklad aj prenájom priestorov na tlačovku, reklamné predmety, či pravidelne posiela 2 500 eur svojej šéfke kampane, Veronike Gulášovej.

Celkovo už prešlo transparentným účtom Zuzany Čaputovej vyše 205 000 eur, zostatok na účte je okolo 27 000 eur.

Čo skrýva prezidentská kandidátka?

Za prezidenta kandiduje aj dlhoročný politik, predseda MOST-Híd Béla Bugár. | foto: TASR

Dlhoročný politik Béla Bugár má rovnako ako Zuzana Čaputová transparentný účet, na ktorom sa zatiaľ ocitlo približne 205 000 eur. Podobne ako R.Mistrík ani Béla Bugár nemá drobné príspevky od svojich podporovateľov. Naopak, Bugára sponzorujú politici jeho strany. Sám B.Bugár na svoju kandidatúru prispel sumou 50 000 eur. Po 50 000 eur mu dali na účet aj minister životného prostredia László Solymos a poslanec NR SR Elemér Jakab. Minister dopravy Árpád Érsek prispel B.Bugárovi sumou 15 000 eur. Ďalším investorom do B.Bugára ako prezidenta je maďarský podnikateľ Zoltán Varga s príspevkom 30 000 eur. Väčšinu z peňazí vložil B.Bugár do agentúry zabezpečujúcej PR.

Niektorí ich taja, iní sú s polovičkami pripravení. Toto sú prvé dámy budúcich prezidentov

Do Prezidentského paláca má namierené aj sudca Štefan Harabin. Zatiaľ investoval do kampane 0 eur. | Foto: Michal Psota

Dosť vysoko končí v prezidentských prieskumoch, ako reálny kandidát druhého kola, sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. Transparentný účet zatiaľ nemá. „Neuveríte, ale práve dnes som si ho bol zriadiť. Zatiaľ som peniaze nepotreboval, medzi ľudí chodím už 20 rokov, až teraz si to niektorí ale všimli, odkazy na facebooku nesponzorujem, 24 000 fanúšikov sa mi nahlásilo aj bez toho. Ale keď hovoríte, že iní sponzorujú, možno aj ja budem. Zatiaľ mám len konto na youtube a to mi zadarmo spravuje môj synovec,“ uviedol pre hlavne.sk Štefan Harabin.

Politológ Eduard Chmelár za sebou nemá žiadneho silného finančného sponzora. Príspevky na jeho kampaň sú rádovo v desiatkach eur. | foto: facebook E.Chmelára

Prečo bývalý siskár ovplyvňuje dianie cez politikov?

Ďalším výrazným kandidátom na post prezidenta je najmä na internete, politológ Eduard Chmelár. Na účet mu nikto neprispel výraznou sumou, nemá tam desaťtisícove vklady, ale najmä drobné príspevky v desiatkach eur od drobných prispievateľov. Celkovo mu na účte pribudlo 9 610 eur, minul 7 195 eur. Najvyššiu sumu – 900 eur investoval jednorazovo do prenájmu Zrkadlovej siene Primaciálneho paláca v Bratislave. „To bola akcia Tieňová správa o stave republiky, kde som pozval aj bývalých prezidentov Gašparoviča či Schustera,“ uviedol pre hlavne.sk E.Chmelár. Okrem toho išlo vyše 400 eur napríklad na propagačné stolíky na zber podpisov. Stovky eur minul na propagáciu na facebooku, či na cestovné. „Vážený pán docent, rozhodla som sa prispieť na Váš transparentný účet. Nie je to bohviečo, ale sú to poctivo zarobené peniaze a ja poznám ich hodnotu,“ píšu mu prispievatelia na facebooku.

Neúspešný kandidát Pekár: KDH čaká, že vyvodí zodpovednosť

František Mikloško má dôveru najmä u ľudí blízkych KDH. Na jeho transpoarentný účet pribudli napríklad peniaze odbývalého ministar Rudolfa Zajaca, venoval 5 000 eur, prispel mu aj bývalý minister školstva za KDH Martin Fronc sumou 500 eur či bývalý poslanec Pavol Abrhan 250 eurami.

Najviac do jeho kampane zainvestoval prezident Združenia kresťanských podnikateľov a manažérov Pavol Faktor sumou 11 000 eur.

Celkovo mal prezidentský kandidát Mikloško na účte viac ako 23 860 eur, použil 6 000 eur, z toho najviac peňazí išlo na jeho propagáciu.

Milan Krajniak investuje peniaze najmä do online reklamy. | foto: facebook M.Krajniaka

 

Chceme hotovú záverečnú prácu: Za koľko a kedy ju môžeme mať?

Politik Milan Krajniak sa z veľkej časti financuje pri prezidentskej kampani sám. On a jeho manželka prispeli na túto jeho aktivitu cca 30 000 eurami. Predseda strany SME Rodina Boris Kollár ho podporil ďalšími 40 000 eurami. M. Krajniak doteraz minul vyše 73 000 eur, veľkú časť peňazí investuje do online reklamy. 750 eur ho stálo napríklad v novembri len fotenie. Celkovo prešlo transparentným účtom Milana Krajniaka vyše 80 000 eur, aktuálny zostatok je cez 8 000 eur.

 

Sulík s Kollárom sa pustili v nedeľu do Danka. Ten im neostal nič dlžný

 

Gabriela Drobová má celebritných prispievateľov na transparentnom účte. Ich čiastky predstavujú občas aj symbolické euro. | foto: facebook G.Drobovej

Transparentný účet má aj kandidátka na prezidentku Gabriela Drobová. Riaditeľka módnej televízie má skutočne celebritných sponzorov. Okrem toho, že najviac peňazí vložili na jej účet – po 3000 eur – jej partner Karol Ruman a Tomáš Spuchliak,  objavujú sa pri vkladoch zvučné mená.

200 eurami podporila prezidentskú kandidátku napríklad lekárka Alena Pallová, známy biznisman Jaroslav Packa investoval do jej kandidatúry 300 eur.

A potom sú tu aj symbolické vklady:  moderátorka Soňa Skoncová prispela sumou 5 eur a modelka Andrea Heringová jej prispela sumou 1  euro.

Celkovo zatiaľ výdaje Gabriela Drobová z účtu zatiaľ nehradila žiadne, na účte má 8 488 eur.

Prezidentská kandidátka Gabriela Drobová. Neuveríte kto jej zbiera podpisy!

Nízke výdaje má v pláne prezidentský kandidát M. Daňo. | foto: facebook M.Daňa

Predovšetkým na sociálnych sieťach a internete populárny prezidentský kandidát Martin Daňo má takisto zriadený transparentný účet. Zatiaľ len s pár prispievateľmi a sumou, ktorá neprevýšila 1 000 eur.  Výdaje, ktoré sú, sú nejasné. „Výdavky, ktoré tam sú, sú buď cestovné náklady na vlak alebo websupport za doménu. Nie je moja chyba, ale chyba systému banky, že neukazuje automaticky komu je hradené,“ vyhlásil. Kampaň plánuje výdavkovo rekordne nízku, možno len v stovkách eur na vlakovú a autobusovú dopravu a prípadné malé pohostenie pre ľudí. Pre hlavne.sk M. Daňo uviedol, že jeho kampaň bude hradená treťou stranou z transparentného účtu, ktorá bude zaregistrovaná štátnou volebnou komisiou.

Šokovaní študenti: Andrej Kiska nevie, čo sa deje v jeho kancelárii

Juraj Zábojník najnovšie investoval do bilboardov – aj to ukazuje transparentný účet. | foto: facebook J.Zábojníka

Predovšetkým sám si financuje svoju kampaň bezpečnostný analytik Juraj Zábojník. Suma na účte neprekročila súhrne 8 000 eur, z toho 6 000 eur vložil sám majiteľ účtu. Financie používa predovšetkým na úhradu hotelov, v ktorých nocuje, ale posledný mesiac sa zameral na bilboardovú kampaň. Viac ako 2 600 eur zaplatil J.Zábojník firmám prenajímajúcim bilboardové plochy.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky