Jednou vetou

Vyšetrovateľ opätovne navrhol podanie obžaloby v prípade vraždy Ernesta Valka

Ernest Valko

foto: TASR

Vyšetrovateľ protizločineckej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Prezídia Policajného zboru podal opäť návrh na podanie obžaloby v prípade vraždy právnika Ernesta Valka.

Polícia o tom informuje na sociálnej sieti s tým, že vyšetrovateľ vykonal doplňujúce procesné úkony a spis odovzdal dozorovému prokurátorovi.

„Môžeme potvrdiť, že vo štvrtok predložil vyšetrovateľ Policajného zboru SR prokurátorovi Generálnej prokuratúry (GP) SR príslušné spisové materiály s návrhom na podanie obžaloby. Po ich preskúmaní rozhodne prokurátor o ďalšom zákonnom postupe,“ uviedla pre TASR hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Prípad vraždy Valka vrátila na prelome októbra a novembra prokuratúra po troch mesiacoch skúmania spisu policajnému vyšetrovateľovi. Prokuratúra odmietla konkretizovať dôvody svojho rozhodnutia.

Prípad vraždy právnika E. Valka vrátila prokuratúra vyšetrovateľovi

„Vec bola v minulom týždni vrátená vyšetrovateľovi na vykonanie plánovaných procesných úkonov, ku ktorým sa nebudeme v súčasnosti podrobnejšie vyjadrovať,“ povedala začiatkom novembra hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

Policajti ukončili vyšetrovanie vraždy s návrhom na obžalobu dvoch páchateľov, 43-ročného Jozefa R. a 45-ročného Jaroslava K., ktorých motívom bolo podľa polície lúpiť vo Valkovom dome. Po Valkovom návrate mali do domu vniknúť a Jozef R. právnika strelil do hrudníka, čím mu spôsobil smrteľné zranenie. Od Valkovej smrti uplynulo 8. novembra osem rokov.

Chronológia vyšetrovania Valkovej vraždy

8. novembra 2010 – Mŕtve telo renomovaného advokáta Ernesta Valka objavila jeho dcéra a bývalá manželka o 22.45 h pri príchode do jeho rodinného domu v Limbachu. Do jeho domu sa vybrali, keď dlhší čas nedvíhal svoj mobilný telefón, čo im bolo podozrivé

9. novembra 2010 – Vtedajší minister vnútra SR Daniel Lipšic (KDH) a prezident Policajného zboru (PZ) Jaroslav Spišiak informovali, že v prípade sa začalo trestné stíhanie pre vraždu, ktorú bude vyšetrovať Úrad boja proti organizovanej kriminalite. Valko bol usmrtený jedným výstrelom z krátkej guľovej zbrane, strela vypálená z niekoľkých metrov ho zasiahla do srdca a pľúc a smrteľne ho zranila.

12. novembra 2010 – Pamiatku Ernesta Valka si účasťou na smútočnom pochode v Bratislave uctilo viac ako 250 občanov. Akciu podporilo cez internet približne 500 ľudí. Prítomný bol i vtedajší minister vnútra SR Daniel Lipšic.

15. novembra 2010 – Polícia zaistila na mieste činu zbraň značky Sig Sauer, ktorá bola v legálnej držbe Ernesta Valka. Kriminalistická expertíza preukázala, že touto zbraňou Valka nezastrelili.

16. novembra 2010 – V bratislavskom Primaciálnom paláci sa uskutočnila verejná rozlúčka s Ernestom Valkom.

22. novembra 2010 – Minister vnútra SR Lipšic informoval, že Ernest Valko poslal 1. júla 2010 na Ministerstvo vnútra SR žiadosť o odškodnenie svojej osoby vo výške 1,633 milióna eur za kauzu vydierania bratov Vittekovcov. Na pôde ministerstva vnútra po výmene vlády prebehli v tejto súvislosti dve rokovania. Posledné bolo naplánované na 9. novembra 2010, Valka zavraždili deň predtým.

16. apríla 2011 – O stretnutie s ministrom vnútra Danielom Lipšicom prejavil záujem Juraj O., zvaný Piťo, ktorého polícia považuje za šéfa skupiny bratislavského podsvetia – piťovcov. S ministrom chcel hovoriť o vražde Ernesta Valka. Lipšic stretnutie odmietol a Piťa odkázal na príslušného vyšetrovateľa.

28. apríla 2011 – Juraj O., alias Piťo, vypovedal na polícii k vražde Ernesta Valka, svoju výpoveď však nepodpísal, tvrdiac, že vyšetrovateľom z Úradu boja proti organizovanej kriminalite neverí.

3. novembra 2011 – Za násilnou smrťou prominentného advokáta by vraj mohol stáť mafiánsky bos z Dunajskej Stredy Lajos S. Podľa kľúčového svedka, ktorý polícii pomáhal odhaliť pozadie miestnych zločinov, mala byť dôvodom advokátovej smrti snaha pomstiť sa policajnému exprezidentovi Jaroslavovi Spišiakovi za jeho akcie počas pôsobenia na polícii v Dunajskej Strede. Spišiak označil tieto výroky za dezinformácie a nepravdu.

4. novembra 2013 – Všetky procesné úkony a dôkazné prostriedky v trestnej veci poškodeného – zavraždeného advokáta Ernesta Valka, boli vykonané v súlade so zákonom. Uviedla to generálna prokuratúra v stanovisku, ktorým reagovala na uverejnené informácie o údajnom odpočúvaní novinára Toma Nicholsona.

október 2014 – Na dne Kučišdorfskej priehrady, ktorú pre úpravy vypúšťali vodohospodári, sa našla údajná zbraň právnika.

november 2014 – Zástupca riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry (NaKA) Martin Krčmárik informoval, že v prípade vraždy právnika Ernesta Valka neboli zistené nové skutočnosti, ktoré by mohli viesť k vzneseniu obvinenia voči konkrétnej osobe.

11. októbra 2017 – Policajný vyšetrovateľ obvinil dve osoby v prípade vraždy právnika Ernesta Valka. Jedna je obvinená z vraždy, druhá z lúpeže. 43-ročný Jozef R. čelí obvineniu z vraždy právnika Ernesta Valka a ďalších trestných činov. 45-ročného Jaroslava K. polícia obvinila pre zločin lúpeže spáchanej so zbraňou. Jozef R. sa v tomto čase nachádzal vo väzení pre inú trestnú činnosť, Jaroslav K. bol zatiaľ vo väzbe, taktiež pre iný zločin.

16. augusta 2018 – Vyšetrovanie bolo ukončené návrhom na podanie obžaloby na dvoch mužov. Ide o 43-ročného Jozefa R., obvineného z obzvlášť závažného zločinu vraždy, a 45-ročného Jaroslava K., ktorý je obvinený zo zločinu lúpeže.

21. augusta 2018 – Polícia ukončila vyšetrovanie vraždy právnika a bývalého predsedu Ústavného súdu Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (US ČSFR) Ernesta Valka návrhom na podanie obžaloby na dvoch mužov. Ide o Jozefa R., obvineného z obzvlášť závažného zločinu vraždy, a Jaroslava K., ktorý je obvinený zo zločinu lúpeže.

8. novembra 2018 – Televízia JOJ zverejnila informáciu, podľa ktorej v predošlých dňoch prokuratúra vrátila prípad vraždy právnika Ernesta Valka policajnému vyšetrovateľovi. Urobila tak po troch mesiacoch skúmania spisu. Potvrdila to hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová. Prokuratúra odmietla konkretizovať dôvody svojho rozhodnutia.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky