Výsledky prezidentských volieb zverejnia podrobnejšie ako v minulosti

Ilustračné foto

TASR

Súčasťou zverejnenia oficiálnych výsledkov prezidentských volieb budú oproti predchádzajúcim voľbám po prvýkrát dáta až na úroveň volebných okrskov. Priebežné výsledky sa zverejnia v sobotu (16. 3.) po 22. hodine a aktualizované budú približne v desaťminútových intervaloch. Na piatkovej tlačovej konferencii o tom informoval predseda Štatistického úradu (ŠÚ) SR Alexander Ballek.

Priebežné výsledky prvého kola volieb prezidenta SR zverejní úrad na webovej stránke volbysr.sk. „Štatistický úrad neovplyvňuje, v akom poradí z pohľadu regionality či veľkosti sídiel budú prichádzať zápisnice z jednotlivých okrskov, a nemá vplyv na to, ako komisie vytvoria, odobria a sprocesujú svoju zápisnicu,“ uviedol Ballek.

Definitívne výsledky volieb bude úrad publikovať bezprostredne po ich schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán, čo sa očakáva v nedeľu 17. marca. Zverejnené budú dáta aj z volebných okrskov. „Okamžite budú dostupné podrobné dáta aj o počte a podiele hlasov pre jednotlivých kandidátov alebo o účasti vo voľbách či počte hlasov v rámci konkrétnych ešte menších území, ako je obec či mesto,“ zdôraznil Ballek.

Na pokojný priebeh prezidentských volieb bude dohliadať zvýšený počet policajtov

Na spracovanie výsledkov použije štatistický úrad Integrovaný volebný informačný systém IVIS. Funkčnosť systému preverili tri skúšky. O elektronické spracovanie volebných výsledkov z okrskov prejavilo podľa úradu záujem 1342 samospráv, čo je takmer polovica. „Je to zásadný posun oproti situácii pri voľbe prezidenta pred piatimi rokmi, kedy elektronicky spracúvalo výsledky len necelých 20 percent obcí,“ vysvetlil predseda úradu.

Štatistický úrad zároveň odhaduje, že po prvýkrát má možnosť ísť voliť prezidenta približne 280.000 mladých ľudí. Úplne prvýkrát má možnosť pristúpiť k volebným urnám v prvom kole prezidentských volieb 1750 mladých ľudí.

Sumarizačné útvary úradu spracujú zápisnice z 5940 okrskov na Slovensku, pričom tieto okrsky vytvorilo 2926 obcí. Ich úlohou je preberať, kontrolovať a spracúvať zápisnice okrskových volebných komisií.Prvé kolo prezidentských volieb bude 16. marca, prípadné druhé kolo 30. marca. Volebné miestnosti budú otvorené od 7.00 do 22.00 h.

Môže vás zaujímať

Mijatovičová víta neúspech návrhu NR SR obmedziť prístup k interrupciám